Yüz Şişmesi Neden Olur
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Yüz Şişmesi Neden Olur

0

Yüz Şişmesi Neden Olur

Aynaya bakıyorsun ve yüzün şişmiş görünüyor. Şişlik tek bir alanla sınırlı değil, tüm yüzü etkiliyor gibi görünüyor. Bir tür enfeksiyon kapmış olabileceğinizden endişeleniyorsanız, yüzdeki şişmenin beş yaygın nedeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Yüz Şişmesi Neden Olur: Neden 1

Dehidrasyon – Akla gelen ilk şey dehidrasyondur(vücudun su kaybı yaşaması). Bir bardak su iç. Yüzünüz kısa bir süre sonra hala şiş görünüyorsa, başka nedenler arayın. Su ihtiyacınızı ihmal etmeyin! İnsan vücudunda ortalama %60 kadar su bulunur. Cilt sağlığı ve düzenli vücut fonksiyonlarının sürdürülmesi gibi pek çok nedenden dolayı çok önemlidir.

Yüz Şişmesi Neden Olur
Yüz Şişmesi Neden Olur

Neden 2

Çok Yüksek Sodyum Alımı (En Yaygın) – Yüzünüzün şişmiş görünmesinin ilk nedeni yüksek sodyum alımıdır. Sodyum su tutulmasına neden olur, bu nedenle sadece gözlerinizin altında değil, vücudunuzun diğer bölgelerinde de şişlik yaşayabilirsiniz. Doktorlar, yaşınıza, kilonuza ve boyunuza bağlı olarak günde 1500 ila 2500 mg arasında günlük maksimum sodyum alımını önerir. Bu kulağa çok gibi gelebilir, ancak insanların bu miktarın 10 katı veya daha fazlasını tüketmesi oldukça yaygındır!

Yüz Şişmesi Neden Olur
Yüz Şişmesi Neden Olur

Neden 3

Erkeklerde kabarık gözler, kişinin boyu, yerçekimine göre konumu, beslenme alışkanlıkları ve oturup oturmadıkları gibi çok sayıda faktörden kaynaklanabilir. Erkeklerde kabarık gözler de oldukça yaygındır. Yetişkin erkeklerin kadınlardan neredeyse %40 daha fazla toplam kan hacmine sahip olduğu göz önüne alındığında, şişmenin daha sık meydana gelmesi şaşırtıcı değildir. Tabii ki, her bireyin yapısı, gözlerin şişmesine karşı duyarlı olup olmadıklarını da etkileyecektir.

Yüz Şişmesi Neden Olur
Yüz Şişmesi Neden Olur

Neden 4

Şişmiş bir yüz hakkında ne yapmalı – Şişmiş yüzlerin yaygın bir nedeni, diyetinizde çok fazla tuz bulunmasıdır. Hemen hemen her şeyle birlikte fast food veya normal restoran yemekleri yiyorsanız, yemeklerinizde bol miktarda tuz bulunacaktır. Ne yazık ki, tuzlu yiyecekler yerseniz tansiyon daha da yüksektir. Bu iki faktör birleşerek yüzünüzün şişkin ve şişmiş görünmesine neden olur, sanki biri yüzünüze hava pompalamış gibi.

Yüz Şişmesi Neden Olur
Yüz Şişmesi Neden Olur

Neden 5

Mevsimsel Değişim. Güneş ışığına ve belirli sıcaklıklara daha fazla maruz kalmak yüzünüzün şişmesine neden olabilir. Bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yok – ancak açık havada vakit geçiriyorsanız SPF 30 veya daha yüksek kaliteli, doğal bir güneş kremi almak iyi bir fikir olabilir!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir