Yoganın Faydaları Nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. Nedir

Yoganın Faydaları Nelerdir?

0

Yoga eski zamanlardan beri uygulanmaktadır ve hem egzersiz hem de ruhsal uygulama olarak dünya çapında popüler hale gelmiştir. Fiziksel ve zihinsel faydaları yadsınamaz, ancak yoga yapmak için en iyi nedenler nelerdir? Bu kılavuzda, yoganın en değerli faydalarını ve bu faydaların evde, işte ve ötesinde yaşamınızı nasıl zenginleştirebileceğini öğreneceksiniz.

Yoga kaygıyı nasıl giderir?

Araştırmalar, yoganın kaygıyı hafifletmeye yardımcı olmanın etkili bir yolu olduğunu göstermiştir; bu, bir terapi biçimi olarak giderek daha popüler hale gelmesinin bir nedeni olabilir. Yogayı kaygı ve diğer zihinsel sağlık bozukluklarını tedavi etmenin bir yolu olarak kullananlar sadece profesyonel terapistler değil, hayatlarını daha iyi hale getirmeye çalışan sıradan insanlar. Herhangi bir ciddi rahatsızlığınız olmasa bile, düzenli yoga pratiği günlük yaşamınızda bir dinginlik ve farkındalık hissi uyandırabilir. Araştırmalar, bu etkilerin seanslarınızı tamamladıktan sonra birkaç hafta sürebileceğini gösteriyor.

Yoga stresi nasıl azaltır?

Stres, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, uyku sorunları ve bir dizi başka sağlık sorununun önde gelen nedenidir. Aslında, stres o kadar yaygındır ki, bazı araştırmalar, tüm doktor ziyaretlerinin yüzde 90’ının stresle ilgili sorunlardan kaynaklandığını göstermektedir. Yoganın yıllar içinde popülaritesinin artması şaşırtıcı değil. Sadece zihninizi ve bedeninizi sakinleştirerek rahatlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi bir genel refah duygusu için gücü ve esnekliği artırır.

Yoganın fiziksel faydaları

Yoganın en büyük faydalarından biri, birçok fiziksel faydasıdır. Yoga esnekliği ve gücü arttırır, denge ve koordinasyonu geliştirmeye yardımcı olur, kaygıyı azaltır, sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olur, duruşu iyileştirir ve stresi azaltır. Aktif bir uygulama, efor seviyenize bağlı olarak saatte 400 ila 700 kalori yakabilir; Daha rahat yoga türleri daha az kalori yakmaya eğilimliyken, daha kuvvetli bir uygulama daha fazla yakar. Vücut kitle indeksiniz, esneklik ve kas kazandıkça zamanla biraz iyileşebilir. Düzenli olarak yoga yapmak, kalp hastalığı veya diyabet gibi belirli hastalıklara yakalanma riskinizi bile azaltabilir; düzenli uygulayıcılar genellikle daha iyi bir yaşam kalitesi rapor ederler.

Beden ve zihni dengelemek

Yoganın faydaları egzersizin ötesine geçer. Dengeyi, esnekliği ve kardiyovasküler gücü geliştirir, bu nedenle yoga yaşlı yetişkinler arasında çok popülerdir. Düzenli uygulama aynı zamanda stres seviyelerini azaltır ve kemikleri ve kasları güçlendirerek daha geniş bir hareket aralığı sağlar. Birçok çalışma, yoganın kan basıncını düşürmeye, kalp sağlığını iyileştirmeye ve hatta depresyonu hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yoga, kasları ve eklemleri yeni yollarla çalıştırırken derin nefes almaya odaklandığından, astım ve artrit gibi kronik hastalıkların neden olduğu yorgunluğun azalmasıyla ilişkilendirilmiştir ve sadece başlamak, hepsinin en iyi faydalarından biridir. Birçok spor salonu, başlamaya hazırsanız dersler sunar; değilse, YouTube eğitimleri evde öğrenmeyi kolaylaştırır.

Uykusuzluk için bir çare olarak Yoga

Hamile kadınların sıklıkla yogaya bağımlı hale gelmesinin bir nedeni var; rahatlamak ve uyumak için harika bir yoldur. Sağlam bir seanstan sonra sadece tazelenmiş hissetmekle kalmayacak, Dr. Öz’e göre uykusuzluğu tedavi edebilir veya en azından ara sıra uykusuzlukla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir