Yapraklar Sonbaharda Neden Dökülür?
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Yapraklar Sonbaharda Neden Dökülür?

0

Yapraklar neden sonbaharda renk değiştirir? Bu, çoğumuzun bir noktada sormuş olduğu bir sorudur ve bununla ilgili çeşitli faktörler vardır. Bu makale sonbaharda yaprakların neden kırmızı, turuncu ve sarıya döndüğünü, bu sürecin ne kadar sürdüğünü ve daha fazlasını açıklıyor.

Ağaçlar enerji üretmek için yapraklarını kullanır

Bunu yapmak için ağaçlar güneş ışığını enerjiye dönüştürür. Yapraklar, güneşten gelen ışığı emen ve onu bitkiler için besin olarak kullanılabilecek şekerlere dönüştüren klorofil içerir. Bu şekerler daha sonra bir ağaç tarafından büyümek için kullanılır. İlkbaharda, daha fazla güneş ışığı ve daha yüksek sıcaklıklar olduğunda, bitkiler hızla büyüdükleri için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Yılın bu zamanında, (şeker üreten) fotosentez daha hızlı gerçekleşir.

Günler kısaldıkça ağaçlar enerji üretmeyi bırakır

Bir ağacın yaprakları (veya iğneleri) güneş ışığını şekere dönüştürerek köklerini canlı, gövde ve dallarını sağlam tutmak için enerji sağlar. Ancak sonbaharda günler kısaldığında ağaçlar daha az enerji üretir. Kışın da yeni yaprak üretmeyi bırakırlar. Bir ağaç hayatta kalabilmek için, baharın uzayan günlerinin geri dönmesini beklerken gövdesinde ve dallarında depolanan nişastayı çeker.

İklim, ağaçların ısınmasını zorlaştırıyor

Çoğu insan ağaçların öldükleri için yapraklarını kaybetmediğini varsaysa da, bu aslında doğru değil. Ağaçlar genellikle bir süre sıcak havanın ardından birkaç günlük daha soğuk havaların ardından yapraklarını kaybetmeye başlar. Soğuk hava, ağaçların kendilerini sıcak tutmalarını zorlaştırır ve onları klorofil üretimini durdurmaya zorlar, bu da fotosentez yoluyla güneş ışığını emmeye devam etmelerini imkansız hale getirir.

Böcekler

Tırtıllar ve yaprak bitleri gibi böcekler ağaçlardan beslenir. Hava soğuk olduğunda, etrafta bu zararlılardan daha az bulunur. Ayrıca, sıcaklıklar belirli bir noktanın altına düştüğünde çoğu böcek uykuda kalır ve ağaçla beslenmeyi bırakır. Böcekler kış aylarında bir ağacın birincil tehditlerinden biri olduğundan, daha az böcek yapraklar için iyi bir haberdir!

Ağaçlar hakkında her şey.

Bir ağacın yaprakları, onun hayatta kalması için hayati önem taşıyan besinleridir. Yaz solması ve sonbaharın gelmesiyle birlikte ağaçların yapraklarını dökmesi normaldir. Bazı insanlar ağaçların yapraklarını döktüğüne inanırken, aslında onları üretmeyi bırakırlar. Ağaçlar, kendilerini ağaç yapan her şey için enerji aldıkları fotosentez yoluyla özsu üretirler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir