Uçan Kaykay ( Hoverboard) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Nedir

Uçan Kaykay ( Hoverboard) Nedir?

0

Uçan kaykay Hoverboard’lar ulaşımın geleceğidir! Şehirde seyahat etme şeklimizde devrim yaratma potansiyeline sahipler. Bu yüzden uçan kaykaylar ve nasıl çalıştıkları hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmenize yardımcı olacak bu kısa kılavuzu oluşturduk! Buradaki bilgiler, uçan kaykayınızı etkin bir şekilde kullanmanızı sağlarken, ona zarar verebilecek hatta kendinize zarar verebilecek herhangi bir hata yapmanızı da önleyecektir. Başlayalım!

Hoverboard Nedir?

Uçan kaykay (e-scooter veya elektrikli scooter olarak da bilinir), kaykaya benzeyen ve Segway’e benzer şekilde çalışan elektronik bir cihazdır. Üzerinde durup öne eğildiğinizde ileri doğru hareket eder; arkanıza yaslandığınızda geriye doğru hareket eder. Ayrıca bir tarafı veya diğerini açabilir ve yerinde döndürebilirsiniz. Hem çocuklar hem de yetişkinler arasında popüler oldukları ve saatte 10 km’ye varan hızlara erişebildikleri için iki tekerli kişisel vasıta olarak adlandırılırlar.

Hoverboard’ların Tarihi

Merak ediyor olabilirsiniz, uçan kaykaylar nelerdir? Onlar hakkında bilmeniz gereken ilk şey, ana akım olmasalar da oldukça uzun bir süredir ortalıkta olduklarıdır. Aslında, uçan kaykay düşüncesinin ortaya çıkmasında İskoç mühendis Sir George Cayley’in katkısı var diyebiliriz. Buluşuna Hava Taşıması adını verdi. Gerçek bir çalışma modeliydi ama insanların beklediği gibi çıkmadı. Birkaç yüz yıl sonra Shane Chen tarafından hoverboard icat edildi! Hoverboard nedir diye sorarsanız, normal bir kaykay gibi iki tekerlekli ve gidonlu, kendi kendini dengeleyen scooterlar olduğunu söyleriz.

Uçan kaykay | Hoverboard Türleri

Uçan Kaykay ( Hoverboard) Nedir?
Hoverboard Nedir?

İki ana uçan kaykay türü vardır: jiroskopik ve manyetik. İkisi de kilonuzu dengelemek ve sizi ileriye taşımak için benzer şekilde çalışır, ancak bunu nasıl gerçekleştirdikleri konusunda farklılık gösterirler. Jiroskopik panolar, bir motor tarafından çalıştırıldığında dönen tekerleklerinin her iki tarafında açılı rotorlar kullanır. Mıknatıslar, herhangi bir eğim veya dengesizliği telafi etmeye yardımcı olan bu rotorlara yakın durmanızı sağlar. Manyetik kartlardan daha fazla güce ihtiyaç duyarlar ancak daha gelişmiş olma eğilimindedirler. Manyetik panolar motor içermez, bunun yerine tabanlarında, ayak pedleri olarak da bilinen metal plakaları ayaklarınızın altına çeken güçlü mıknatıslar kullanır.

İlginizi çekebilir: Fen Deneyi İçin Lav Lambası Nasıl Yapılır?

Güvenlik Endişeleri

Bu küçük motorlu araçların tümü, güvenlik önlemleri ve onları çalıştırırken çevrenizden haberdar olmayı gerektirir. Uçan kaykayların aniden alev alarak, sürücüler ve etraftakiler için ciddi yaralanmalara neden olabileceği bilinmektedir. Uçan kaykay sürmek için şu güvenlik ipuçlarını izleyin. Kask dahil koruyucu giysiler giyin; her zaman ayakkabı giyin; yakınınızdaki yayalara, bisikletlilere veya yakınınızda olabilecek herhangi birine dikkat edin.

Ellerinizi serbest ve gidonlarda 10 ve 2’de veya yakınında tutun (telefonunuzdan uzak tutun); tekerleklere takılabilecek alçak ağaç dalları veya çalılar gibi engellerin altına girmekten kaçının. Sizinkini kullanmadığınız zamanlarda pillerin zamanla aşınmasından kaynaklanan yangınları önlemek için onu yanıcı maddelerden uzakta dik bir konumda (asla yanında değil) saklayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir