Trafik Gürültüsünün Etkileri Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Nedir

Trafik Gürültüsünün Etkileri Nedir?

0

Daha önce büyük bir şehre gittiyseniz, muhtemelen zaman zaman oldukça gürültülü olabileceğini fark etmişsinizdir – kornalar, sirenler çalıyor ve etrafta dolaşan arabalar seslerini duymuşsunuzdur. Bu sesler sağlığınız ve esenliğinizin yanı sıra iç huzurunuz üzerinde olumsuz sonuçları olabilir. Ancak aynı zamanda tam bir sessizlik içinde yaşamak da istemezsiniz! Bu makalede trafik gürültüsünün kaynakları ve sağlığınız üzerindeki etkilerinin yanı sıra trafik gürültüsü kirliliği ile nasıl başa çıkılacağı hakkında bilgi edine bilirsiniz.

Trafik gürültüsünün kaynaklarını anlama

Çoğu insan düzenli olarak trafik gürültüsü ile yaşar. Büyük bir otoyol veya yolun yakınında yaşıyorsanız, bundan kaçınmanın bir yolu yoktur. Ancak daha kalabalık bir bölgede yaşıyorsanız veya bir havaalanının yakınında yaşıyorsanız, trafik gürültüsü hayatınızı ciddi şekilde etkileyebilir.

Desibel seviyeleri

Desibel (dB), ses yoğunluğunu ölçmek için kullanılan bir birimdir. Örneğin, iki ses arasında 10 dB’lik bir fark, birinin diğerinden 10 kat daha yüksek olduğu anlamına gelir. Yine de bu, bir sesi diğerinden iki kat daha yüksek olarak algıladığınız anlamına gelmez.

Trafik gürültüsünü ne kadar duyabiliyorsunuz?

Bir otoyolun yakınında yaşamayı düşündüğünüz için gürültü seviyelerini merak edebilirsiniz. Ses, saniyede yaklaşık 1.640 fit (5 saniyede 1 mil) yol alır; bu, 70 mil / saat hıza sahip ortalama bir arabanın 2,1 mil uzaklıktan duyulabileceği anlamına gelir. Bulunduğunuz yere, yerel trafik düzenlerine, yol yüzeyi malzemelerine ve diğer faktörlere bağlı olarak, evinizin dışından daha az veya daha fazlasını duyabilirsiniz.

Yoğun trafik hacmi olan bir bölgede yaşıyorsanız bundan kaçınmanın bir yolu var mı?

Kalabalık bir caddede yaşıyorsanız, çeşitli araba modelleri tarafından oluşturulan trafik gürültüsünden kaçış yoktur. Yapabileceğiniz en iyi şey, evinizi ses geçirmez hale getirmeye çalışmaktır. Bu mümkün değilse, başka bir eve taşınmayı düşünebilirsiniz. Başka hiçbir şey işe yaramazsa kulak tıkaçlarını deneyin veya işe gidip gelmenizi kolaylaştırmak için toplu taşıma araçlarını kullanmayı deneyin.

Yerleşim alanlarında gürültü kirliliğini azaltmak için neler yapılabilir?

Birincisi, mesken gürültü kirliliğinin sorun olduğu bir mahallede yaşayan bir birey olarak, ortam gürültüsüne kendi katkınızı azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Kullanımda değilken stereoları, fanları ve televizyonları kapatın; Zamanlayıcılarda ev aletleri kullanıyorsanız, bunları daha az kullanım için ayarlayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir