Saunanın Faydaları Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Nedir

Saunanın Faydaları Nedir?

0

Sauna banyoları hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınız için harikalar yaratabilir. Buharın vücudunuzu ısıtma şekli, beyninizi vücudun doğal ağrı kesicileri ve iyi hissettiren kimyasallar olan endorfinleri salması için tetikler. Ayrıca, rahatlamanıza ve yavaşlamanıza yardımcı olur, bu da geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Ve saunada banyo yapmanın sağlığa faydalarını merak ediyorsanız, işte hayatınızı iyileştirebilecek birçok faydadan sadece birkaçı.

Bağışıklığı geliştirir

Rus araştırmacılar, iki ay boyunca haftada sadece üç kez saunada vakit geçirmenin önemli sağlık yararları sağlayabileceğini buldu. Katılımcılar gelişmiş bağışıklık tepkisi, daha düşük kan basıncı ve vücudunuzun hastalıklarla savaşan yıldızları olan doğal öldürücü hücrelerde artış yaşadı. Ek olarak, terleme vücudunuzun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olduğundan, sauna kullanımından sonra da daha iyi sindirim ve eliminasyon fark edeceksiniz.

Kilo kaybını teşvik eder

Araştırmalar, sıcak ve nemli bir ortama maruz kalmanın terlemeyi artırdığını göstermiştir. Ter, yalnızca vücudunuzdaki ısıyı uzaklaştırarak soğumanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bu tür koşullarda egzersiz yaptıktan sonra daha acıkma eğilimindeyiz. Ancak bu, saunaya girmenin tamamen kilo vermekle ilgili olduğu anlamına gelmez – başka şeylere de yardımcı olabilir.

Kardiyovasküler sağlığı iyileştirebilir

Egzersiz, kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirebilir ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilir, ancak kalp problemleriniz varsa, düzenli bir egzersiz rutinine başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Circulation’da yayınlanan 2006 tarihli bir araştırma, saunada bir saatlik bir seansın daha düşük kan basıncı ve daha iyi kalp hızı değişkenliği ile sonuçlandığını buldu. Bu kısa vadeli değişikliklerin uzun vadeli faydalara dönüşüp dönüşmediğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Artrit ağrısını hafifletir

Artritten muzdaripseniz, sauna ağrınızı azaltabilir ve hareketliliği artırabilir. 2001’de yayınlanan bir Avustralya araştırmasına göre, iki ay sonra, romatoid artritli hastalar, her gün bir saat sıcak saunada olduklarında daha az ağrı hissettiler. Çalışma yazarları, ısının kasları gevşetmeye ve sert eklemleri gevşetmeye yardımcı olduğuna inanıyordu. Düzenli sauna almanın romatoid artrit semptomlarını azaltmak ve hareketi iyileştirmek için yardımcı olabileceği sonucuna vardılar.

Cilt sağlığına olumlu etkisi vardır

Saunanın bir diğer faydası da cildinizi beslemeye ve güçlendirmeye yardımcı olmasıdır. Bir sauna seansı cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur ve bu da kolajen üretimini uyarmaya ve genel elastikiyeti artırmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, Fin saunasında bir seansın ince çizgileri ve kırışıklıkları %20’ye kadar azaltmak için yeterli olduğunu göstermiştir. Yatmadan önce bir yüz maskesi veya serum kullanarak düzenli bir sauna seansını birleştirin ve parlak, genç görünen bir cilde sahip olma yolundasınız.

Vücudunuzdaki endorfinleri serbest bırakır

Medicine & Science in Sports & Exercise’da yayınlanan bir araştırma, 30 dakikalık bir seanstan sonra, katılımcıların daha yüksek ağrı eşikleri ve daha düşük stres seviyeleri bildirdiğini buldu. Ek olarak, kan dolaşımına endorfin saldılar, bu da kas ağrılarını ve ağrılarını hafifletmeye yardımcı oldu. Sauna seansları bu doğal opioidleri sisteminize saldığından, daha rahat bir ruh haline de yol açabilirler ve bu da depresyon gibi durumlar için riskinizi azaltabilir. Neuropsychopharmacology’de yayınlanan bir Fin araştırmasına göre, haftada dört kez sauna kullanan kişilerde, daha az sıklıkta kullananlara göre daha az depresyon belirtileri görülüyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir