Okyanuslardaki Plastik Atık Tehlikesi
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Okyanuslardaki Plastik Atık Tehlikesi

0

Dünya geçtiğimiz yüzyılda büyük ölçüde değişiyor ve buna okyanuslarımızın sağlığı da dahil. Okyanuslara tonlarca plastik döktük ve bu, su altı deniz yaşamına ve bir bütün olarak gezegenimize büyük zarar verdi. Son zamanlarda bilim adamları, plastik atıkların okyanuslarımızdan yeraltı suyu kaynaklarına sızabileceğini ve bu da temizlemeyi son derece zorlaştırdığını keşfetti. Gezegenimizin sağlığı tehlikedeyken, çok geç olmadan okyanusa sızan plastik atıkların tehlikelerini anlamamızın zamanı geldi.

Plastiğin geri dönüşümü yeterli değil

Plastik atıkların geri dönüşümünü asla kalıcı bir çözüm olarak düşünmemelisiniz. Bir şeyler yapmazsak, yakında okyanuslarımızda balıktan çok plastik olacak! Şimdiye kadar yapılmış her plastik parçası hala bir şekilde var ve dünyanın her yerindeki vahşi yaşamı ve insanları tehdit ediyor. Plastiğinizin bir başkasının vücuduna girmesine izin vermeyin – bugün onu doğru şekilde nasıl atacağınızı ve ayak izinizi nasıl azaltacağınızı öğrenin!

Bilim adamları plastikte mikrop keşfetti

Araştırmacılar, organizmaların plastikteki mikroskobik çatlaklarda ve gözeneklerde gelişebileceğini ve kimyasalların gıda ve suya sızabileceğini keşfettiler. Bu mikroorganizmaların insan sağlığına gerçekten zararlı olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak bu bilinmesi gereken bir şey.

Hayvanlar bu plastikleri yiyecek olduğunu düşündükleri için yiyorlar.

Şimdi, okyanuslarımızdaki plastik atıklar vahşi yaşamı öldürüyor. Ortalama olarak, bir balina her gün altı kilo plastik yemekten ölür. Mevcut tüketim hızımıza devam edersek, 2050 yılına kadar okyanuslarımızda balıktan daha fazla plastik olacak.

Kimyasallar okyanus suyundan vücudumuza sızar

Araştırmalara göre zehirli kimyasallar plastik su şişeleri aracılığıyla vücudumuza sızıyor. Bu kaplardan bazılarının bozunması 450 yıldan fazla sürdüğü için bu bir problem. Şişelenmiş su satın almak yerine arıtılmış musluk suyu için. Paketli içecek satın alırsanız, plastik şişeler yerine yeniden kullanılabilir paslanmaz çelik veya alüminyum kap kullanmayı düşünün. Daha da iyisi, iş yerinizde bir kahve makinesi ve soğuk içecekler için buzdolabı varsa, onları orada saklayın, böylece bütün gün yanınızda taşımak zorunda kalmazsınız!

Sadece bu ciddi sorunun farkında olarak bunu azaltabiliriz.

Çoğu insan okyanuslarımızdaki plastik atıkların ne kadar ciddi ve şiddetli olabileceğinin farkında değil. Bunu düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Bugün dünyamızda 100 milyar ton plastik var ve bunların %10’u her yıl okyanuslarımıza giriyor. Ve oraya ulaştığında, çoğu çöpün yaptığı gibi daha küçük parçalara ayrılmak yerine, plastiğin ayrışması 450 ila 1000 yıl arasında sürebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir