Küresel Isınma ve Çölleşme
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Küresel Isınma ve Çölleşme

0

Küresel Isınma ve Çölleşme

Son zamanlarda küresel ısınmanın gezegenimiz için oluşturduğu tehdit çok konuşuldu, ancak bu tehdit yükselen deniz seviyelerinin ve daha güçlü fırtınaların ötesine geçiyor. Küresel ısınma, uzmanları çok endişelendiren başka bir çevre sorunuyla bağlantılı: çöllerin dünyaya yayılması ve bunun sonucunda ekilebilir arazi kaybı olan çölleşme. Çölleşme eğilimi devam ederse, açlıktan ölmek üzere olan insanlar için yiyecek yetiştirmek veya aç inekler için sığır yetiştirmek için kullanılabilecek milyonlarca dönümlük araziyi kaybedebiliriz.

Tanımlar ve Veriler

Küresel ısınmayı anlamak için, temel bir çölleşme anlayışına sahip olmanız gerekir. Üç tür çöl vardır: yağmurla beslenen, soğuk/ıslak ve yarı kurak. Yarı kurak (ılıman veya sıcak bölgelerdeki çöl) üzerinde duracağız. Ilıman çöller genellikle yakındaki dağlardan soğuk havanın girdiği yüksek irtifalarda bulunur.

Küresel Isınma ve Çölleşme
Küresel Isınma ve Çölleşme

 Nedenler ve Sonuçlar

Çölleşmenin nedenleri karmaşıktır, ancak birkaç ana faktöre indirgenebilir. Çiftlik hayvanları tarafından aşırı otlatma, çölleşmenin ana nedenlerinden biridir; hayvanlar, kuru iklimlerde çok uzun süre seyrek bitki örtüsü ile beslendiğinde, bu bitkiler yavaş yavaş yok olur ve geride sadece çıplak toprak bırakır. Ormansızlaşma başka bir sorundur: ormansızlaşma ağaçları öldürür (erozyonu önler), bu da daha fazla rüzgar fırtınası yaratır (üst toprağı uçurur). Rüzgar fırtınalarının neden olduğu toprak erozyonu da çölleşmenin önemli bir nedenidir.

Küresel Isınma ve Çölleşme: Risk Altındaki Ekosistemler

Hayvanlar, insanlar, bitkiler—tropik ağaçlardan nadir kuşlara kadar her şey çölleşmeye karşı savunmasızdır. Ekosistemler yükselen sıcaklıklar veya su kıtlığı nedeniyle zarar gördüğünde, çölleşmeye yol açabilir: kurak ortamlarda türler üzerinde domino etkisi olan bir arazi bozulması döngüsü. Örneğin kuraklık nedeniyle bitki örtüsü ortadan kalktığında toprak erozyonu meydana gelir. Yemek yemeleri veya içinde yaşamaları için hiçbir bitki kalmadığı için, otoburlar habitatlarından çıkmaya zorlanır ve etoburlar onları avlar.

Küresel Isınma ve Çölleşme
Küresel Isınma ve Çölleşme

Çölleşmeyle Nasıl Mücadele Edilir?

Çölleşmeyle mücadele tamamen önleme ile ilgilidir, bu nedenle kuraklığı azaltma önlemlerini erkenden ele almak isteyeceksiniz. Kuraklığa dayanıklı tohumlar başlamak için iyi bir yer olabilir. Ormansızlaştırılan bir alan, toprağı kurutan ve rüzgar erozyonuna daha duyarlı hale getiren su buharlaşmasına karşı daha savunmasızdır.

Küresel Isınma ve Çölleşme
Küresel Isınma ve Çölleşme

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir