Kontrolsüz Doğal Kaynak Kullanımının Sonuçları
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Kontrolsüz Doğal Kaynak Kullanımının Sonuçları

0

Doğal kaynaklar refahımız için önemlidir, ancak yine de onları endişe verici bir oranda kullanmaya devam ediyoruz. Çoğumuz bu kaynakları nasıl kullandığımızı veya bunların Dünya ve canlıları üzerindeki etkilerini çok geç olana, tüm türlerin neslinin tükendiği veya zayıf kaynak yönetimi nedeniyle çevresel bir krizle karşı karşıya kaldığımız zamana kadar pek düşünmüyoruz. Gezegenin ve tüm sakinlerinin hayatta kalmasını sağlamak için neden şimdi adımlar atmamız gerektiğini gösteren kontrolsüz doğal kaynak kullanımının sonuçlarına ilişkin bazı örnekler göreceğiz.

Doğal Kaynak Nedir?

Doğal kaynak, mal ve hizmet üretmek için kullanılan yenilenemez veya tükenebilir bir varlıktır. Doğal kaynaklar yenilenebilir ve yenilenemez kaynaklar olarak sınıflandırılabilir. Yenilenebilir doğal kaynaklara örnek olarak, doğal süreçlerle sürekli olarak yenilenen bitkiler, hayvanlar, toprak, hava ve su (yeraltı suyu dahil) verilebilir. Güneş ışığı, rüzgar, yağmur ve dalgalar gibi bazı doğal kaynaklar ücretsizdir. Örneğin güneş ışığı ücretsizdir, çünkü güneş panellerinden ücretsiz olarak yararlanılabilir.

Neden Önemlidirler?

Doğal kaynaklar günlük hayatımız için hayati öneme sahiptir. Giyimden ilaca, yapı malzemelerine ve güce kadar birçok temel ihtiyacı karşılarlar. Ama aynı zamanda sonlular – yani, sürmelerini istiyorsak onları kötüye kullanmamalıyız. Küresel ısınma, insanlığın çevresel koruyuculuk eksikliğine veya doğal kaynakların kontrollü kullanımına kadar izlenebilen küresel bir soruna bir örnektir. Bazı ülkeler kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlardan elde edilen büyük miktarda enerji kullanmaktadır.

Nasıl Kullanılırlar?

İnsanlar tarafından kullanılan en yaygın doğal kaynaklar odun, su ve fosil yakıtlardır (petrol, kömür ve doğal gaz). Bunları dikkatli bir şekilde yönetirsek, üçü de yenilenebilir. Son ikisi, onları kullanmayı bıraktığımızda yeniden doldurulabilir. Öte yandan ahşap, genellikle anlamlı bir anlamda yenilenebilir değildir – yeni ağaçların büyümesi on yıllar alır – ve bu nedenle sınırlı bir kaynaktır.

Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Diğer ülkelerden öğrenebileceğimiz bir şey, onların doğal kaynaklarını nasıl kullandıklarıdır. İzlanda’da jeotermal ve hidroelektrik enerjiden büyük ölçüde yararlanıyorlar ve bu da onları neredeyse tamamen yenilenebilir enerjiye bağımlı hale getiriyor. Bunu yapmanın bazı çevresel faydaları olsa da, aynı zamanda, başlarına bir şey gelirse bu iki kaynağa güvenmeleri gerektiği anlamına gelir. Aynı şey Almanya ve geniş kömür kullanımı için de söylenebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir