Karbon Ayak İzi Nedir
  1. Anasayfa
  2. Nedir

Karbon Ayak İzi Nedir

0

Karbon Ayak İzi Nedir

Sürdürülebilir kalkınma, gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılama yeteneğinden ödün vermeden bugünün ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlar. Bunu yapabilmek için, bugünkü eylemlerimizin yarının çevresini nasıl etkileyeceğine çok dikkat etmeliyiz. Sürdürülebilir kalkınmanın insanların sıklıkla gözden kaçırdığı önemli bir yönü, karbon ayak izi kavramı ve bunların sürdürülebilir yaşamla ilişkisidir.

Karbon Ayak İzi Nedir
Karbon Ayak İzi Nedir

Karbon ayak izi nedir: Sürdürülebilir bir karbon ayak izi

Karbon ayak izi, faaliyetleriniz yoluyla ne kadar karbondioksit (CO2) üretildiğinin ve satın aldığınız şeylerde somutlaşan bir ölçümün yanı sıra, üretmekten kişisel olarak ne kadar CO2 sorumlu olduğunuzun bir ölçüsüdür. Genel olarak, daha büyük ayak izleri kötüdür ve daha küçük olanlar iyidir. Ancak bu sadece karbon ayak izinizi azaltmakla ilgili değil, aynı zamanda bilinçli kararlar alabilmeniz ve kendi geleceğinizin kontrolünü elinize alabilmeniz için etkinizi anlamakla da ilgili. Birçok sektörde sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olmak için tüm ülkeler, 2020 yılına kadar toplam karbon yoğunluğunu azaltmayı kabul etti.

Karbon Ayak İzi Nedir
Karbon Ayak İzi Nedir

Düşük karbon ayak izi yaşam tarzının avantajları nelerdir?

Karbon ayak izinizin ne kadar büyük olduğuna dair bir dizi faktör var. Nerede yaşadığınız ve arabanız olup olmadığı gibi faktörler, atmosfere ne kadar karbondioksit saldığınız konusunda büyük bir fark yaratacaktır. Neyse ki, yaşam tarzınızı büyük ölçüde değiştirmeden iklim değişikliği üzerindeki genel etkinizi azaltmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler var. İşte bazı tavsiyeler:

Karbon ayak izinizi azaltmak için ne gerekiyor?

Karbon ayak izinizi azaltmak için doğal kaynak tüketiminizi azaltmanız gerekir. Arabanız olmadan yaşayabiliyorsanız, araba satın almayın. Hibrit veya elektrikli bir araç alma imkanınız varsa, bu bir seçenek olabilir. Gezegenimiz üzerindeki etkinizin gerçekten bilincinde olmak için, farklı ürünlerin ne kadar enerji kullandığını okuyun ve mümkün olduğunca tasarruflu seçimler yapın.

Karbon Ayak İzi Nedir
Karbon Ayak İzi Nedir

Karbon ayak iziniz oldukça büyük olabilir

Çevre dostu bir yaşam tarzı yaşıyor olsanız bile, karbon ayak iziniz oldukça büyük olabilir. Tipik bir Amerikalı, yılda yaklaşık 20 ton CO2’den sorumludur ve bu, sürdürülebilir kabul edilenin neredeyse iki katıdır. Buna karşılık, daha az araba kullanan ve daha fazla geri dönüşüm yapan biri, yılda yedi tondan fazla CO2 yayar.

Bilgi alın ve bugün değişiklik yapın

Kendi ayak izinizin etkisiyle başlayın. Çalışmak için gaz yakan bir SUV mi kullanıyorsunuz? Günde kaç yolculuk yapıyorsunuz ve birbirlerinden ne kadar uzaktalar? Boş bir evde ışıkları ve aletleri düzenli olarak mı açıyorsunuz? Nerede değişiklik yapabileceğinize dair bir fikriniz olduğunda, bunları uygulamaya başlayın. Bunu yapmanın harika bir yolu, kullanımda değilken cep telefonu şarj cihazınızın fişini çekmek veya alışverişlerinizi haftada bir seyahatte birleştirmek gibi mikro adımlar (zamanla biriken küçük adımlar) kullanmaktır.

Karbon Ayak İzi Nedir
Karbon Ayak İzi Nedir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir