Kakao Tozu Faydaları
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Kakao Tozu Faydaları

0

Kakao Tozu Faydaları

Kakao tozunun hayattaki tek amacının lezzetli unlu mamuller yapmak olduğunu düşünüyorsanız, bir kez daha düşünün! Kakao tozu, hücrelerinizi serbest radikal hasarından koruyabilen antioksidan bileşikler açısından zengindir ve hatta kan basıncınız, kolesterol seviyeleriniz ve hatta ruh haliniz üzerinde olumlu etkileri olabilir! Muhtemelen hiç bilmediğiniz kakao tozunun sağlığa faydalarını keşfetmek için okumaya devam edin!

Kakao Tozu Faydaları
Kakao Tozu Faydaları

Kakao tozunun önemi

Kakao tozu söz konusu olduğunda, konsantre formu bir dizi sağlık yararı içerir. Ham kakao çekirdeklerinin öğütülmesiyle elde edilen kakao tozu, hücreleri serbest radikallere karşı koruyan antioksidanlar olan flavonoidler açısından zengindir. Kakao tozunda bulunan yağ içeriği de kan akışını artırarak cildinizin pürüzsüz ve nemli kalmasına yardımcı olur. Ayrıca, tatlı bir tadı olduğu için, bazı araştırmalar orta miktarda kakao tüketmenin kolesterol seviyenizi yüzde 10’a kadar düşürmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Kakao Tozu Faydaları
Kakao Tozu Faydaları

Kakao Tozu Faydaları: Sağlığımızı nasıl etkiler?

Araştırmalar, kakao yemenin veya kakao içmenin sağlığınız için çeşitli şekillerde iyi olduğunu göstermiştir. Kakao, size belirli hastalıkları ve durumları önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar sağlar. Kalsiyum, demir, bakır, magnezyum ve manganez gibi besinler de vardır. Bu faydalardan yararlanmak için çok fazla kakao yemenize de gerek yok. Penn State Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre, günde iki kez 2 yemek kaşığı tüketmek sağlığı iyileştirmek ve hastalıklarla savaşmak için yeterli olabilir.

Kakao Tozu Faydaları
Kakao Tozu Faydaları

Kakao tozu tüketmenin yolları

Kakao tozunun tadını çeşitli şekillerde çıkarabilirsiniz. Sabah mısır gevreğinize veya yoğurdunuza ekleyin, kahveye karıştırın, kurabiye ve keklerde pişirin. Kakao tozunu ham haliyle tüketmeyi tercih ederseniz, bozulmaması için su ekleyin ve üç dakika kaynatın.

Kakao Tozu Faydaları
Kakao Tozu Faydaları

Diğer Faydaları

Kakaonun flavanollerinin kardiyovasküler hastalıklarla mücadelenin yanı sıra kan basıncını düşürdüğü, dolaşımı iyileştirdiği ve diyabet, kanser ve Alzheimer hastalığına karşı koruduğu düşünülmektedir. Eşit miktarda kakao tozu ve şekersiz bitter çikolatayı çift kazanda eriterek sağlıklı bir Sıcak Çikolata yapın; inceltmek için biraz yağsız süt veya süt ürünü olmayan bir alternatif ekleyin.

Kakao Tozu Faydaları
Kakao Tozu Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir