İş Hayatında Pozitif Olmanın 10 Yolu
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

İş Hayatında Pozitif Olmanın 10 Yolu

0

İş hayatında daha başarılı olmak istiyorsan, işlerin yolunda gitmediği zamanları geride bırakabilmelisin. Elbette yavaş dönemler, beklenenden daha uzun süren projeler ve size zaman ve paraya mal olan hatalar olacaktır. Ancak bu zorluklar karşısında cesaretinizi kırmak yerine, bunları öğrenmek ve işinizde daha iyi olmak için fırsatlar olarak kullanmalısınız. İş hayatında pozitif olmanın aşağıdaki 10 yolu, bu zihniyetin ikinci bir şans haline gelmesine yardımcı olabilir.

Sevdiğiniz Şeyi Yapın

İstatistiklere göre, Amerikalıların %52’si işlerini sevmiyor. Bu nedenle, tutkulu olmadığınız ve becerilerinizi veya ilgi alanlarınızı kullanmayan bir işte çalışıyorsanız, muhtemelen bu konuda bir şeyler yapmanın tam zamanıdır. Tutkularınızın peşinden gitmeniz gerekir – sadece onlar hakkında hayal kurmakla kalmayın. Bunları gerçekleştirmeye yönelik bazı adımlar atın; Her zamanki gibi işin dışında düşünün ve yolunuza çıkan her fırsattan yararlanın.

Bakış Açınızı Kaybetmeyin

İş stresinin neyin önemli olduğunu gözden kaçırmanıza izin vermesi kolay olabilir. Her gün -sadece beş dakika da olsa- geri adım atmak ve mevcut durumunuzu yansıtmak için zaman ayırın. Her şey umduğun gibi gidiyor mu? Değilse, olumlu sonuçlara yol açacak küçük ayarlamalar yapabilir misiniz? Birkaç dakikalık düşünmeden cevaplar beklemeyin, ancak bu düşünceli anları, düşüncenize yeniden odaklanmak ve kendinize yeni hedefler belirlemek için kullanın. İşlerini iyi yöneten insanlar, yapmayanlara göre işlerinden daha çok zevk alırlar; gerçekçi hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak aynı zamanda stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olan güzel bir bonus. İş hayatında pozitif olmak çok önemlidir.

Her Şey Geçecek

İş hayatında sorunlar kaçınılmazdır. Fark yaratan, onları nasıl ele aldığınızdır. İş yerinde bir sorununuz olduğunda, bunun tüm gününüzü ya da hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin! Cildinizin altına girmesine ve sizi sinirlendirmesine izin vermek yerine, ortaya çıkan herhangi bir soruna olumlu bakmayı deneyin. Neyin işe yaramadığını vurgulamak veya neyin yanlış gidebileceği konusunda endişelenmek yerine, bugünün engellerinin sonsuza kadar sürmeyeceğini kabul edin. Minnettar olabileceğiniz şeyler bulun ve olaylara farklı bir perspektiften bakarak çözümler aramaya çalışın. İş hayatınız da en az özel hayatınız kadar önemlidir; Dünyanızın bir ucunda bir şeyler ters gittiğinde, bunu diğer tarafta olan olumlu bir şeyle dengeleyin!

Kendinizi Karşılaştırmayın

Kendinizi karşılaştırmanız gerektiğini söyleyen bir kural yok. Bununla birlikte, işlerinde iyi giden iki girişimcinin, istemeseler veya farkında olmasalar bile birbirlerini rakip olarak görmeleri kolaydır. Başka bir şirket iyi gidiyor diye işinize son verdiğinizi fark ederseniz, zihniyetinizi değiştirmeyi deneyin ve şirketinizin tüm güçlü yönlerine odaklanın. Her zaman işinizin nasıl büyüyebileceğini ve hangi yeni fırsatların mevcut olduğunu düşünmelisiniz. Zihniyetinizi başkalarını rekabet olarak görmekten uzaklaştırdığınızda, iş hayatını nasıl yönettiğinizin kontrolünü ele alırsınız.

İyi Şeylere Odaklanın

İş stresinin hayatınızın diğer bölümlerine sızmasına veya kişisel problemlerin iş hayatınıza sıçramasına izin vermek kolaydır. Kişisel ya da profesyonel hayatımızdan bunaldığımızda, bir adım geri atmak ve olan tüm güzel şeylere odaklanmak önemlidir. Örneğin, belki işte büyük bir hedefe ulaştınız ya da beraberinde birçok yeni fırsat getiren inanılmaz bir müşteri buldunuz. Bu olumlu unsurlar, ya hep ya hiç düşüncesinde kaybolmadan, dikkati ve takdiri hak eder. Yeniden odaklanmanıza yardımcı oluyorsa, her gün işten eve geldiğinizde üç iyi şeyi yazın; Günlük tutmak, zihninizi boşaltmak ve engelleri verimli bir şekilde düşünmek için harikadır.

Hedef Belirleyin

Hayatın en zor görevlerinden biri, gerçekten bir anlamı olan hedefler belirlemektir. Zor çünkü onlara ulaşmanın nasıl bir his olduğunu bilmiyorsunuz – henüz oraya gitmediniz. Ama inan bana, geriye dönüp baktığında, inanılmaz hissettiriyor ve bir sonraki adım için ivme kazanmana yardımcı oluyor. Kariyerinizde sizi ileriye taşıyacak ve işte geçirdiğiniz zamanı daha verimli hale getirecek, başarmak istediğiniz en az üç şeyi yazın. Ardından, iş dışında başarmak istediğiniz bir şeyi yazın (örneğin, yeni bir dil öğrenin veya yeni bir hobiye başlayın). Burada doğru ya da yanlış cevap yoktur; sadece SİZİN için önemli olan şeyler.

Değişimi ve Yeni Fırsatları Kucaklayın

Bu, nerede olursanız olun veya hangi rolü oynuyor olursanız olun uygulamaya koyabileceğiniz genel iş becerilerinden biridir. Şirketiniz bir değişiklikle karşı karşıyaysa, direnmek yerine onu kucaklayın. Sen de dahil herkes için daha kolay. Yeni bir iş fırsatı açılırsa, bunun için gidin! Denemeden bir şeyin harika olup olmayacağını asla bilemezsiniz! İş/yaşam dengeniz iş yerindeki bir proje yüzünden bozulmaya başlarsa, bu konuda bir şeyler yapın. Gerektiğinde izin alın veya her gün çalışmak için ne kadar zaman harcamak istediğinizi belirleyin ve bu programa bağlı kalın. Sonuç olarak, iş-yaşam dengeniz, ancak SİZİN yaptığınız kadar iyidir!

Yeni Beceriler Öğrenerek Kendinize Yatırım Yapın

Zorluk veya stresle karşılaştığınızda, kontrol duygusunu yeniden kazanmanın yeni bir şey öğrenmekten daha iyi bir yolu yoktur. Profesyonel gelişiminize zaman ve para yatırmak, sakin kalmanıza ve herhangi bir sorunla en iyi nasıl başa çıkacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. Kurslar pahalı olabilir, ancak size çok fazla yatırım getirisi sağlama eğilimindedir. Müzakere, topluluk önünde konuşma veya proje yönetimi üzerine bir ders alın – daha etkili iletişim kurmanıza ve iş becerileriniz konusunda kendinize güvenmenize yardımcı olacak herhangi bir şey. İş fikrinizin başarılı olmasını istiyorsanız, önce kendinizi başarıya hazırlamanız önemlidir.

Olumsuzluğu Başkalarından Uzaklaştırın

Olumsuzluk, bazı insanlar için bir yaşam biçimidir, ancak sizin olması gerekmez. İşte kendinizi hayata olumsuz bakan insanlardan izole etmek için atabileceğiniz birkaç adım. Öncelikle, zihniyetiniz üzerinde olumsuz etkisi olabilecek kişileri belirlemeye çalışın ve konuşmalar sırasında onlardan uzak durun. Örneğin, birisi size yaklaşıp “İş nasıl?” diye sorarsa. Onlara son ödevinizle ilgili tüm ayrıntıları vermeyin çünkü büyük olasılıkla anlamazlar veya yaptığınız şeyde bir yanlışlık bulurlar. Birisi olumsuzluğa yol açan bir yorum yaparsa – hemen durdurun ve konuları değiştirin! Bir süre geçtikten sonra, umarım o anda hoş karşılanmadıklarını anlarlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir