İngiliz Monarşisi Hakkında Bilgiler
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

İngiliz Monarşisi Hakkında Bilgiler

0

İngiliz Monarşisi Hakkında Bilgiler

Birleşik Krallık, 9. yüzyıla dayanan Monarşisi ile dünyanın en eski demokrasisi olma özelliğini taşıyor. Zamanla, Monarşi kurumu gelişti ve değişti, ancak bir Meşrutiyet olarak mevcut biçimi, Büyük Britanya dışındaki birçok kişiye yabancı olabilir. Bunun ne anlama geldiği ve ülkenin siyasi sistemini bugün nasıl etkilediği hakkında bilmeniz gereken her şey burada…

İngiliz Monarşisi Hakkında Bilgiler

Birleşik Krallık Hükümeti

Anayasal monarşi, bir hükümdarın devlet başkanı olarak görev yaptığı bir hükümet şeklidir. Anayasal monarşiler bir dizi yasa altında çalışır, yani bir ülkede anayasal monarşi varsa, yine de kendi hükümetleri tarafından belirlenen yasalara göre yöneten ve onları yönetenler üzerinde kontrol ve denge sağlayan kendi parlamentosu ve başbakanı vardır. Anayasal monarşiler, herhangi bir kontrol veya denge olmaksızın yalnızca bir kişinin yönettiği mutlak monarşilerden farklıdır. Çoğu ülkenin demokratik sistemleri benimsemeden önce kullandığı şey budur.

Kraliyet Ailesi

Bir anayasal monarşinin özü, bir hükümdarın halk tarafından ve halk için resmi bir kapasitede var olmasıdır. Hükümdar, Britanya’daki herhangi bir memur gibi, Majestelerinin zevkine göre hizmet eder. Bu, Kraliçe II. Elizabeth’in bugün vefat etmesi veya istifa etmesi durumunda oğlunun (Galler Prensi) İngiltere Kralı olacağı anlamına gelir.

İngiliz Monarşisi Hakkında Bilgiler
İngiliz Monarşisi Hakkında Bilgiler

Krallar ve kraliçeler

Egemen devlet başkanıdır ve Birleşik Krallık’ta Galler Prensi, Cambridge Dükü, York Dükü ve Wessex Kontu olmak üzere dört hükümdar tarafından temsil edilir. Bu üyeler ‘Kraliyet Ailesi’ olarak bilinen şeyi oluşturur. ‘Kraliyet Ailesi’ üyelerinin kendi başlarına herhangi bir resmi siyasi yetkiye sahip olmadığını hatırlamak önemlidir.

Monarşinin Kısa Tarihi

Büyük Britanya monarşisi, zaman içinde yapılan bazı küçük değişikliklerle 1066’dan beri var. Şu anki hükümdar, 1952’den beri hüküm süren Kraliçe II. Elizabeth’tir. İngiltere Kraliçesi ve Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’yı içeren Commonwealth ülkeleri için devlet başkanı olmasının yanı sıra, on beş diğer ülkede Devlet Başkanı olarak görev yapmaktadır. Monarşi, Fatih William’ın 1066’da Normandiya’dan gelmesiyle kuruldu.

İngiliz Monarşisi Hakkında Bilgiler
İngiliz Monarşisi Hakkında Bilgiler

Benzer yazılarımızı okumak için tıklayın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir