Geri Dönüştürülebilir Ambalajın Önemi
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Geri Dönüştürülebilir Ambalajın Önemi

0

Geri Dönüştürülebilir Ambalajın Önemi

Tüketiciler ürün satın aldıklarında, genellikle ambalajlarının olaydan sonra nasıl imha edileceğini düşünmezler. Bununla birlikte, ambalaj ürünlerinin geri dönüştürülme şekliyle ilgili çeşitli çevresel kaygılar vardır ve özellikle geri dönüştürülmüş plastikler, düzgün bir şekilde atılmadığı takdirde okyanuslarımıza ve çöp sahalarımıza geri dönebilir. Çevremizin sağlıklı kalmasını ve aşırı tüketimin etkilerinden etkilenmemesini sağlamak için, mümkün olduğunda geri dönüştürülebilir ambalaj malzemeleri kullanmak ve kullanıldıktan sonra yeniden kullanılamayacak veya başka bir amaçla kullanılamayacak ambalaj öğelerini geri dönüştürmek önemlidir.

Ambalaj nasıl geri dönüştürülür

Geri Dönüştürülebilir Ambalajın Önemi ilk olarak, Geri dönüştürülebilir malzemeler ile geri dönüştürülemeyen malzemeler arasında birkaç önemli fark vardır. Aşağıda, uygun geri dönüşüm imhası için bazı ipuçlarıyla birlikte neleri geri dönüştürebileceğiniz ve neleri geri dönüştüremeyeceğinize dair kısa bir kılavuz bulunmaktadır.

Geri Dönüştürülebilir Ambalajın Önemi
Geri Dönüştürülebilir Ambalajın Önemi

Peki Geri Dönüştürülebilir Ambalajın Önemi Ne Kadar Önemli

GreenBiz‘in yaptığı bir araştırma, 2007 ile 2012 yılları arasında ankete katılan şirketlerin yüzde 83’ünün sürdürülebilir ambalaja öncelik verdiklerini söyledi. Çevremizi korumak için ambalajları geri dönüştürmemiz gerektiğini biliyoruz. Ama gerçekten ne kadar önemli? Anlaşılan, oldukça önemli! The Guardian’ın bir raporuna göre, 1950’den beri 6 milyar metrik ton plastik üretildi – bu, dünyadaki her insan için 1 ton.

Plastik üretimi toksik kimyasallar yaratıyor

Plastiklerin üretim süreci, kloroflorokarbonlar (CFC’ler), hidrokloroflorokarbonlar (HCFC’ler) ve polivinil klorür (PVC) dahil olmak üzere bir dizi toksik yan ürüne yol açar. Bu maddelerin hepsinin insanlara, hayvanlara ve bitkilere zararlı olduğu gösterilmiştir. Örneğin, PVC’nin kanserojen olan dioksinleri saldığı bilinmektedir.

Bazı plastik örnekleri ve ömürleri

polietilen tereftalat (PET), polipropilen (PP), yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE), düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) ve polivinil klorür (PVC). Plastik üretimi karbon açısından yoğun bir süreç olabilir, ancak bir ürünün son aşamasında geri dönüştürülmesi, aynı ürünün bir çöp sahasına gömülmesine kıyasla çok daha az kirlilik anlamına gelecektir. Geri dönüştürülebilir ambalajlara sahip ürünler, Dünya gezegenindeki genel ayak izimizi büyük ölçüde azaltabilir.

Geri Dönüştürülebilir Ambalajın Önemi
Geri Dönüştürülebilir Ambalajın Önemi

Etrafta yatan eski plastik eşyaları yeniden kullanın

Burada veya orada plastik bir torbanız veya hatta kullanmadığınız eski plastik kaplarınız olabilir. Onları atmak yerine, bir sonraki gönderinizi paketlemek için yeniden kullanın! Posta ücretinden tasarruf edin ve çöpü azaltın. Tek yapmanız gereken, tüm paketleri göndermeden önce uygun şekilde mühürlendiğinden emin olmaktır. Aynı zamanda geri dönüştürülmüş balonlu naylonlarınızı kullanmanın harika bir yoludur. Sadece eski bir kabı temizleyin ve bir sonraki gönderiniz için kullanılmış balonlu naylonlarıyla doldurun!

Daha az ambalajlı ürünler satın alın

Geri Dönüştürülebilir Ambalajın Önemi, Tüketiciler, her şeyden önce satın aldıkları ürünün stokunu alarak ambalaj atıklarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu, alışveriş sepetinize bakıp kendinize şu soruyu sormak anlamına gelir: Tüm bunları ayrı ayrı ambalajlı olarak satın almam gerekiyor mu? Önceden paketlenmiş bir demet alamaz mıyım? Tüm bu şişelere veya kutulara gerçekten ihtiyacım var mı? Onun yerine büyük bir şişe alamaz mıyım?

Diğer şirketlerin nasıl daha az ambalaj kullandığını görün

Ürünlerinizde daha az ambalaj kullanmakla ilgileniyorsanız, yeniden doldurulabilir kaplar ve yeniden kullanılabilir torbalar gibi şeyler uygulayarak diğer bazı şirketlerin nasıl çevreci davrandığını kontrol edin. Bu, tüketicilerin neye iyi yanıt verdiğini görmenin harika bir yoludur. Bir rakibin yeniden doldurulabilir su şişesi veya yeniden kullanılabilir çantası iyi satıyorsa, kendi şirketiniz için benzer uygulamaları benimsemeye değer olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir