Genetiğin Sperm Sayısına Etkisi
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Genetiğin Sperm Sayısına Etkisi

0

Bir erkeğin sperm sayısı, genel sağlığı hakkında çok şey ortaya çıkarabilir ve gebe kalmaya çalışıp çalışmadığınıza kesinlikle göz kulak olmaya değer. Yüksek sperm sayısı, erkeğin başarılı gebeliklere sahip olacağını garanti etmez, ancak tüp bebek (IVF) gibi diğer yöntemlere göre doğal gebe kalma şansını önemli ölçüde artırır. Genetiğin sperm sayısı üzerindeki etkisini bilmek, kendi sağlığınız hakkında bilinçli kararlar vermenize yardımcı olabilir ve çocuklarınızın sağlığını ilk günden itibaren izlemenize yardımcı olabilir.

Sperm sayınız ne yediğinize göre değişir mi?

Araştırmalar, diyetinizin sperm sayınızı etkilediğini, ancak bunun ne yediğinizi veya ne kadar egzersiz yaptığınızı mutlaka yansıtmadığını gösteriyor. Örneğin bir erkek obez ise, zayıf olandan daha düşük sperm sayısına sahiptir.

Genetik ve sperm sayısı arasındaki bağlantı nedir?

Sperm sayısı iki şeye atıfta bulunabilir: (1) menide kaç tane sperm bulunduğunun bir ölçüsü olan toplam sperm sayısı ve (2) bu spermlerin ne kadar iyi yüzdüğünün bir ölçüsü olan hareketlilik. Çoğu erkek hem yüksek sperm sayısına hem de iyi hareketliliğe sahiptir. Düşük hareketliliğe sahip erkeklerin bile genellikle iyi sayıları vardır. Hiç çocuğu olmayan erkeklerin sadece yüzde 3’ü düşük toplam sperm sayısına sahiptir.

Genetiğim hakkında daha fazla bilgiyi nereden bulabilirim?

Spesifik genetik sorunlarınızın ne olabileceğini belirlemenize yardımcı olabilecek birçok çevrimiçi kaynak vardır. Bu düşük sperm sayılarına neden olan belirli bir gen mutasyonunun olup olmadığını belirlemek için bir doktora da danışabilirsiniz. Basit bir kan testi, düşük sperm sayısıyla ilgili genetik belirteçleri belirlemenin bir yoludur. Ancak bazı durumlarda, doğurganlık ve cinsel gelişim ile ilgili sorunları doğru bir şekilde teşhis etmek için daha kapsamlı genetik testler gerekli olacaktır. Hangi seçeneğin sizin için en uygun olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Sperm sayımı doğal yollarla artırmak istersem diğer seçeneklerim nelerdir?

Reçetesiz takviyeleri deneyebilirsiniz. Bazı kanıtlar L-karnitin, koenzim Q10, C vitamini ve çinkonun sperm sayısını artırabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, herhangi bir takviye almadan veya diyetinize eklemeden önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir; belirli sağlık koşullarınız varsa, olumsuz yan etkileri olabilir. Ek olarak, hamile kalmaya çalışıyorsanız, takviyeleri almadan önce bir doktora danışın.

Bir şeyin işe yarayıp yaramadığını bilmek ne kadar sürer?

Sperm sayınızı artırmaya çalışıyorsanız, herhangi bir şeyin işe yarayıp yaramadığını hemen anlamak zor olabilir. Sperm sayısı her durumda mutlaka önemli olmasa da, doğurganlık ve düşük sperm sayısı ile ilgili bir sorununuz varsa, sonuçları birkaç ay içinde görmeye başlamanız son derece önemlidir. Kısırlıkla mücadele eden erkeklerin tedaviye başladıktan hemen sonra sonuçları göremeyeceğini unutmayın. Semen analiz sayılarının gebe kalmaya izin verecek kadar iyileşmesi bir yıl kadar sürebilir.

Sperm sayımı başka bir şey düşürebilir mi?

Düşük sperm sayısı, kanser ve kalp hastalığını tedavi etmek için kullanılanlar gibi bazı ilaçların yan etkisi de olabilir. İlacınızın sperm sayınızı etkilediğini düşünüyorsanız hemen doktorunuzla konuşun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir