Geleneksel Napoli Simgesi Pulcinella
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Geleneksel Napoli Simgesi Pulcinella

0

Napoli halkının efsane simgelerinden bir tanesi olan Pulcinella ile bugün sizlerleyiz. Öncelikle gelin hep birlikte Pulcinella’nın tarihine göz atalım.

Nedir Pulcinella’nın Hikayesi?

Geleneksel Napoli simgesi Pulcinella‘nın hikayesi, 17. yüzyılın Napoli halk tiyatrolarında yer alan klasik bir karaktere dayanmaktadır. Bu karakter Napolitan plebleri yani toplumsal sınıfın en altında bulunan halkı temsil etmektedir. Etimolojik olarak baktığımızda ise  “piccolo pulcino” yani “küçük horoz” anlamı ile karşılaşıyoruz. Dünyada Pulcinella’ nın benzer karakterleri ise şöyledir; Türkiye’de Karagöz, Rusya’da Petrushka, Almanya’da Hanswurst, Avusturya’da Kasperle, Hollanda’da Toneelgek ve İngiltere’de ise Mr. Punch.

Geleneksel Napoli simgesi Pulcinella Ne Giyer?

Gelin şimdi Pulcinella karakterinin ünlendiği kıyafetlerin neler olduğuna bakalım. Üzerinde biraz kirli büyük beyaz gömlek ve beyaz pantolon, kocaman göbeğinin altından sarkan bir kuşak, siyah ayakkabılar ve yüzünde ise adeta Napoli sembolü haline gelen meşhur siyah bir maske. Kocaman kavisli bir burnu, komik tombul yanakları ve kamburu ile çok şey anlatmaktadır Pulcinella bizlere. Napoli işçi sınıfını temsil ettiği içindi belki de bu kamburu.. Kendisi fakir ancak bir o kadar da tembel, ancak neşeyi elden bırakmıyor çünkü dünya umrunda değil.

Geleneksel Napoli simgesi Pulcinella Napoli sokaklarında yürürken her dükkanda karşılaşabilirsiniz size gülümserken. Elinde kimi zaman pizza kimi zaman makarna görebilirsiniz. Bazen limon ile çıkar karşınıza bazen de üzüm. Napoli’ den biraz daha güneylere indiğinizde mutlaka elinde bir müzik aleti olur.  Sevdiklerinize hediye almak için iyi bir seçenek olabilir Pulcinella figürleri. Maskeler, anahtarlıklar, kolyeler, biblolar, kupalar ve daha aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyde Pulcinella ile karşılaşabilirsiniz.

Şans Getiren Pulcinella Heykeli Nerede?

Napoli’ yi ziyaret ettiğinizde o meşhur şans getiren heykeli görmeden gitmek olmaz tabi. Via Dei Tribunali caddesinden dümdüz devam ediyorsunuz ve Piazza Bellini’ ye giderken hemen yolun sol tarafında Vico del Fico Al Purgatorio sokağının girişine geldiğinizde işte karşınızda geleneksel Napoli simgesi Pulcinella sizleri bekliyor olacak. İnanışa göre Pulcinellanın burnunu ovuşturmak başınıza gelecek kötülükleri ona aktarıyor ve şans sizinle oluyor. Belki de bu yüzdendi Pulcinella’ nın kamburu..

Şans sizinle olsun:)

Geleneksel Napoli Simgesi Pulcinella

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir