Ekran Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar?
  1. Anasayfa
  2. Nedir

Ekran Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar?

0

GPU yani ekran kartı bilgisayarların olmazsa olmaz parçalarından bir tanesidir. Bilgisayarlarda GPU görsel olan tüm işlemlerin sorunsuz gerçekleşmesini sağlar. Oyunlar, videolar ya da montajlar GPU sayesinde en iyi performansı verir. Bu kartlar özelliğine göre görsel işlemleri belli bir kalitede yerine getirir.

Ekran Kartı Fiyatları Yüksek Mi?

Günümüzde bir bilgisayarın en pahalı parçalarından bir tanesi ekran kartlarıdır. Ram, kasa, güç kaynağı, ana kart ve işlemci arasından aynı dönemde çıkan parçalar göz önüne alındığı zaman ekran kartlarının çok daha pahalı olduğunu hemen görebiliriz.

Ekran Kartı Kac TL?

GPU’lar her dönem belli markalar tarafından piyasaya sürülür. Her yıl yeni bir model kart satışa çıkar. Genellikle yeni çıkan kartlar da en pahalı kartlar olarak dikkat çeker. Bugün ortalamanın üzerinde bir ekran kartının fiyatı 7 bin TL’den başlayarak 25 bin TL’ye kadar çıkıyor. Ayrıca GB, bit ve çözünürlüğü de fiyatların artmasına ya da azalmasına neden olabiliyor.

2 GB Ekran Kartı İyi Mi?

Piyasadaki en ucuz ekran kartları genellikle 2 GB’dir. Bu yüzden kullanıcılar 2 GB’lik kartların performansını fazlası ile merak eder. 2 GB olan kartlar için genel bir tabir ile iyi ya da kötü demek son derece yanlıştır. Fakat piyasada satılan ekran kartları arasından 2 GB olanları genellikle ya ortalama ya da ortalamanın altında bir performans verir. Bugün büyük GPU firmaları kartlarını genellikle en düşük 4 GB olacak şekilde üretmeye çalışıyor. Yeni çıkan kartlar arasında da 2 GB’lik bir kart bulmak son derece zor.

Ekran Kartı Hangi Durumlarda Yanar?

Ekran Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar?
Ekran Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bir GPU’nun yanması için genellikle birkaç durumun olması gerekir. İlk olarak GPU kartlarının çalışmaması kartların aşırı ısıdan yanmasına neden olur. Aynı şekilde dışardan darbe olan ve aşırı yüklenme olan kartların da yanma durumu vardır. Son olarak ise Overclock yapılan bilgisayarlarda ekran kartlarının fazlası ile yandığını görebiliriz. Overclock bilgisayarın normalin üzerinde GPU’ya güç yükler ve gelen akımı arttır. Bu yüzden de kartlar fazla dayanamadan yanar.

Mining Yapılmış Ekran Kartı Alınır Mı?

Son zamanlarda GPU’lar ile mining yapılma durumları ortaya çıktı. Mining bilgisayar üzerinden kripto para BTC ya da ETH kazım işlemine verilen bir isimdir. Bu işlem için de bilgisayardan da öte olarak aslında ekran kartları ya da işlemciler kullanılır. Mining işlemleri işlemci ve GPU’lara aşırı yükleme yapar. Hatta bu sistemleri yakmaya kadar götürebilir. Fakat kartın bakımı doğru yapıldıysa ve herhangi bir darbe vb. işlem ile karşılaşmadıysa buralarda kullanılan ekran kartlarını kullanmakta bir sorun olmaz. Ama yine de bu kartların ömürleri diğer kartlara göre daha kısa olabilir.

Ekran Kartı Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Eski dönemlerde ekran kartlarının kullanım yeri sadece bilgisayarlardı. Fakat artık mining işlemleri için de bu kartlar tercih ediliyor. Arz – Talep konusundan dolayı da kartların fiyatları hızla artıyor. Bir diğer yandan ülkemizdeki kur farkı da kart fiyatlarını yukarı çekiyor. Bu yüzden özellikle ülkemiz için yakın bir gelecekte kart fiyatlarının düşeceğine dair bir beklenti henüz yok.

Bu bilgi işinize çok yarayacak! Bozuk SD Kart Nasıl Düzeltilir?

Ekran Kartı Stokları Ne Zaman Gelecek?

Mining işleri dünyada arttığından bu yana ekran kartlarının stokları da sorun yaşamaya başladı. Kullanıcılar kolay kolay istedikleri kartları bulamıyor. Çoğu firmanın stokları aylardır boş. Aslında tam olarak boş değil. Firmalar genellikle mağazaya gelmeden kartlarını mining yapan kişilere toplu olarak satıyor. Fakat son zamanlarda Çin’de mining işleri yasaklanmaya başladı. Bu yüzden de Ekran kartı 8 GB ve üzeri olan modeller yavaş yavaş mağazalarda yer almaya başlayacak. Uzmanlar en geç 2 – 3 ay içerisinde mağazalarda stok sorunu kalmayacağını tahmin ediyor.

Hangi Ekran Kartı Alınmalı 2021?

Son yıllarda ekran kartlarının piyasadaki hacmi oldukça arttı. Özellikle AMD ve NVIDIA bu anlamda 2 öncü firma olmayı başardı. İki üretici de her yıl yeni teknolojiler ve kart modelleri ile piyasayı sallıyor. Günümüzde bilgisayar kullanıcıları için önerilen kartlardan bir tanesi NVIDIA markasının RTX teknolojisi taşıyan kartları. RTX özelliği taşıyan tüm NVIDIA kartları şu anda piyasanın en iyilerinden. AMD tarafında ise en iyi ekran kartı RX özelliği taşıyan kartlar. Kullanıcılar istedikleri özelliklere ve maddi imkanlarına göre bu modellerden bir tanesini seçebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir