Ebeveynlik Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır?
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Ebeveynlik Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır?

0

Ebeveynlik Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Herhangi bir ebeveyn size çocuk yetiştirmenin hayattaki en zor ve en ödüllendirici deneyimlerden biri olduğunu söyleyecektir. Çocuk yetiştirmek hem zorlu hem de stresli olabilir, ancak aynı zamanda çok eğlenceli de olabilir. Herkes ebeveynlik stresini farklı deneyimlerken ve yoğunluğu kişiden kişiye değişirken, çoğu ebeveyn ebeveynliğin her zaman kolay olmadığı konusunda hemfikir olabilir. Ebeveynlik stresiyle başa çıkmanın yollarını arıyorsanız, okumaya devam edin!

Ebeveynlik Stresi Nedir?

Ebeveynlik stresi bazen bunaltıcı olabilir. Duygusal ve fiziksel olarak sizi yıpratan çocuklarınızla sürekli kavga ediyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ancak, yeterince uyumak veya daha düzenli olmak gibi ebeveynlik stresinizi azaltmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Ebeveynlik zordur, ancak olayları perspektif içinde tutmanın ve çocuklarınızla daha iyi vakit geçirmeniz için bu stresin bir kısmını hafifletmeye yardımcı olmanın yolları vardır. Ebeveynlik stresine neyin sebep olduğunu ve bununla nasıl mücadele edeceğinizi şimdi öğrenin!

Ebeveynlik Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır?
Ebeveynlik Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Ebeveynler Üzerindeki Etkisi

Ebeveyn olmak çok fazla sorumluluk getirir. Aynı zamanda hayatınızın her yönden gergin hissetmenizi sağlayan bir dönemidir. Kontrolsüz bırakılırsa ebeveynlik stresi size duygusal bir yük getirebilir, bu yüzden kontrolden çıkmasına izin vermeden önce, strese neden olan şeyi belirleyin. Çocuklarınızı veya ebeveynlik durumunuzu hiç değiştiremeyebilirsiniz, ancak bazen sadece öfkenizin nereden geldiğini bilmek ortalığı sakinleştirmeye yardımcı olur. Mümkünse, çocuklarınızla sessizce konuşmayı deneyin ve her zaman video oyunları veya elektronik cihazlar talep etmek yerine ev işleri yaparak veya evde daha fazla yardım ederek streslerini hafifletmeye yardımcı olabileceklerini söyleyin.

Ebeveynlik Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır?
Ebeveynlik Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Ebeveynlerin ebeveynlikle ilgili stresle ilgili temel endişelerinden biri, çocuklarına zarar verebileceğidir. Mevcut veriler bu tür korkuları desteklemiyor. Genel olarak, stresli ebeveynlerin çocuklarının kronik olarak hasta olma veya okulda sorun yaşama olasılığı diğer çocuklardan daha fazla değildir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, bir babanın mali konulardaki devam eden stresinin çocuğunun sağlığına zarar verebileceğini (özellikle okul öncesi çocuklarda astım semptomlarını artırarak) göstermektedir. Para sorunları zamanla devam ettiğinde, bunların çocuğun ruh sağlığını etkilediğine dair bazı kanıtlar vardır.

Ebeveynlik Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır?
Ebeveynlik Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Ebeveynlik Stresi Hakkında Gerçekler

Bazılarımız stresle baş etme becerisine sahipken, diğerleri baş ağrısına, ülsere ve genellikle bunalmış hissetmeye eğilimlidir. Ne yazık ki, hayatınızdaki o kişi siz olabilirsiniz. Araştırmalar, ebeveynlerin %60’ından fazlasının ebeveynlik rolleri nedeniyle depresif veya endişeli hissettiklerini bildirdiğini gösteriyor. Ebeveynlik stresi, evde kalan ebeveynlerle sınırlı değildir; Bir ebeveyn ev dışında çalışsın ya da çalışmasın, zorluklar olacaktır. Ama bu duygulara ne sebep olur? Onlar hakkında ne yapabiliriz? Bu hafta, ebeveynlik stresinden ve ayrıca evde veya okulda çocuklarınız için bunaltıcı hissettiğinizde kullanabileceğiniz bazı başa çıkma yöntemlerinden bahsetmek istiyorum.

Ebeveynlik Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Stres hayatın bir parçasıdır. Çocuk sahibi olmadan önce stresle sağlıklı bir şekilde başa çıkmanın yollarını öğrenmek önemlidir, çünkü ebeveyn olmak birçok ekstra sorumluluk ve kolayca üstesinden gelebilecek daha fazla stres faktörü ile birlikte gelir. Çocuklara ebeveynlik yaparken iyi bir destek sistemine sahip olmak, işler zorlaştığında veya bunaltıcı hale geldiğinde konuşacak birini bulmak stresi hafifletmeye yardımcı olacaktır. Sorunlarınız hakkında rahatça konuşabileceğiniz kimse yoksa, ebeveynlik konularında uzmanlaşmış yerel bir destek grubuna katılmayı veya hatta çocuklarınızın okulundaki diğer ebeveynlerle buluşmayı düşünün. Neler yaşadığınızı anlayan başka bir yetişkinle stresli durumlar hakkında konuşmak, olayları perspektife koymanıza yardımcı olabilir ve ayrıca çözüm bulma konusunda size yeni bakış açıları verebilir. Ebeveyn stresinizle ilgili belirli durumlarla başa çıkmak için basit hileler veya tüyolar olduğunu bile öğrenebilirsiniz!

Ebeveynlik Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır?
Ebeveynlik Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır?

İzolasyon, ebeveyn stresinin bir başka önemli nedenidir; yalnız hissetmek, ebeveynlerin günlük görevlerle başa çıkmasını zorlaştırır (ve her şeyi halletmek katlanarak zorlaşır). Eşlerin birbirine ihtiyacı vardır; birbirleri olmadan kaybolmuş hissederler. Ama arkadaşlar ve aile de öyle. Başa çıkmakta zorlanıyorsanız, eşiniz veya iyi bir arkadaşınız olsun, sizi önemseyen birine ulaşmayı düşünün. Ve çocuklarınızı unutmayın! Çocuklar harika dinleyicilerdir ve karşılaştığınız stres faktörleriyle başa çıkma konusunda çoğu zaman değerli bir konumları vardır. Muhtemelen bir şey çocuğunuzu etkiliyorsa, onlar üzerinde de etkisi vardır – tam olarak ne olduğunu (veya nedenini) henüz tam olarak anlayamayabilirler. Mümkün olduğunda çocuklarınızı problem çözme etkinliklerine dahil ederek veya okulda ya da işte geçen uzun bir günün ardından biraz enerjilerini yakmalarına yardımcı olacak oyunlar oynayarak işleri kendiniz için kolaylaştırabilirsiniz.

Ebeveyn Depresyonu ve Anksiyete

Bazen çocuklarla yaşamak bir kabus olabilir. Ebeveynler, depresyon veya anksiyete bozuklukları ile sonuçlanabilecek aşırı miktarda stres yaşarlar. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü, çoğu yardım aramaya isteksiz olsa da, ebeveynlerin üçte birinin ebeveynlik stresi nedeniyle bir tür akıl hastalığıyla uğraştığını tahmin ediyor. Bununla birlikte, ebeveynler belirtileri belirleyerek semptomlardan kaçınabilir veya gerekirse yardım alabilir. Ebeveyn olarak hayatınızı dengelemekte ve bu durumlarla başa çıkmakta zorluk çekiyorsanız, tedavi seçenekleri konusunda tavsiye almak için doktorunuzu ziyaret etmeyi düşünün.

Ebeveyn Depresyonu ve Anksiyete
Ebeveyn Depresyonu ve Anksiyete

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir