Dolu Yağışının 5 Şaşırtıcı Nedeni
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Dolu Yağışının 5 Şaşırtıcı Nedeni

0

Yaz aylarında neden dolu fırtınaları olduğunu hiç merak ettiniz mi? Ya da neden bazı dolular çakıl taşları kadar küçük olabilir ve diğerleri beyzbol topu kadar büyüyebilir? Dolunun beş şaşırtıcı nedenine ve mevsime göre nasıl farklılaştığına bir göz atalım.

Yıldırım

Gök gürültülü fırtınalar bazen dolu üretebilir çünkü dolu taneleri yağmur değil şimşek sonucu oluşur. Bir yıldırım çarptığında, havada bir elektrik yükü oluşturur ve bu da su buharının hızla yoğunlaşmasına ve küçük toplar halinde donmasına neden olur.

Hava Kütleleri

Hava kütleleri, kendi hava düzenini ve sıcaklığını koruyan büyük hava cepleridir. Hava kütleleri genellikle tek bir hava tipini (güneşli veya yağmurlu, sıcak veya soğuk) içerirken, bir hava kütlesinin iki farklı tip içermesi duyulmamış bir şey değildir. Bu günler bölünmüş koşullar olarak bilinir ve güneşli gökyüzü, yağmur, şiddetli rüzgarlar, dolu ve hatta kar yağışı arasında bir karışım oluşturur.

Sıcak Hava, Soğuk Cepheler

Bir fırtınanın içindeki hava 150 Fahrenheit’e ulaşabilir, bunun sadece birkaç km üzerinde sıcaklıklar genellikle ortalamadan daha soğuktur. Sıcak hava soğuk cephe ile çarpıştığında, dolu oluşmaya başlar ve aşırı soğutulmuş su damlacıkları giderek daha büyük buz parçacıklarıyla temas ettiğinde ve donduğunda hızla büyür. Rüzgar kesme başka bir yaygın nedendir; Belirli bir bulutta rüzgarlar farklı hızlarda farklı yüksekliklerde estiğinde, dolu hızla gelişebilir.

Kararsız Atmosfer

Kararsız hava, katmanlar arasında büyük sıcaklık farklarının olduğu zamandır. Farklı sıcaklıklardaki iki hava kütlesi çarpıştığında, bu çarpışmalarda nem yoğunlaşabilir ve yağmur veya dolu olarak düşebilir. Bu tür hava fırtınaları sırasında yaygındır.

Sıcaklık İnversiyonları

Bunlar, soğuk bir hava tabakası sıcak bir tabaka içinde tutulduğunda meydana gelir. Sıcaklık inversiyonları yaz boyunca oldukça yaygındır. Sonuç olarak, gök gürültülü fırtınalar genellikle normalden daha sıcak ve daha soğuk olan katmanlar arasında oluşur – bu gök gürültülü fırtınalarda özellikle yoğun olabilir. Sıcaklık inversiyonları meydana geldiğinde, dolu, genellikle fırtınalar sırasında yağış olarak düşer.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir