Dışbükey ve İçbükey Lensler Arasındaki Farklar Nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Dışbükey ve İçbükey Lensler Arasındaki Farklar Nelerdir?

0

Daha önce okuma gözlüğü kullandıysanız, hem dışbükey hem de içbükey lenslere rastlamışsınızdır, ancak bunlar tam olarak ne işe yarar? Bu lensler günlük hayatımızda önemli bir rol oynamaktadır ve bu makale, optik ürünlerle çalışırken ne olduklarının farkında olabilmeniz için size bunlar ve uygulamaları arasındaki farkları öğretecektir. Dışbükey ve içbükey lensler hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin!

İçbükey ve dışbükey lensler arasındaki temel farklar

İçbükey ve dışbükey lensler arasındaki temel fark, şekilleridir. İçbükey bir mercek bir kaseye benzeyen bir şekle sahipken, dışbükey bir mercek dışa doğru şişmiş gibi görünür. Her iki merceğin de temel amacı, bir görüntüyü odaklamak için ışığı bükmektir.

Hangi tip lensi ne zaman kullanmalısınız?

İçbükey mercekler ve dışbükey mercekler arasındaki fark, eğriliklerinin (yuvarlak veya düz olsun) iki farklı yönde olmasıdır. İçbükey mercekler içe doğru eğilirken, dışbükey mercekler dışa doğru eğilir. Ne kadar büküldükleri veya ne kadar içbükeylik veya dışbükeylik var oldukları, diyoptri ile ölçülen ne kadar güce sahip olduklarına bağlıdır.

Kullanım alanaları

Bu lensleri bir kamerada bulabilirsiniz. İçbükey mercek görüntüyü daha küçük gösterirken dışbükey mercek görüntüyü daha büyük gösterir. Fotoğrafçılıkta, lens yapısı, fotoğraf makinenizle çektiğinizde resminizin ne kadar kavisli veya düz olacağını ifade eder. Lens yapısı iki tür lens tarafından belirlenir: Pozitif (içbükey) veya negatif (dışbükey). Hangisinin fotoğrafçılık türünüze en uygun olduğunu anlamak, her gün farklı ışık biçimlerinden yararlanmanıza yardımcı olabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir