Çocuklarda Uyum Bozukluğu Tam Olarak Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Nedir

Çocuklarda Uyum Bozukluğu Tam Olarak Nedir?

0

Hepimiz ara sıra kötü günler yaşarız. İster izinli bir gün olsun, ister sevgilinizle bir tartışma olsun, isterse başka şeyler olsun, hepimiz o kadar üzüldüğümüz anlar yaşadık ki hiçbir şey bizi daha iyi hissettiremezmiş gibi görünüyor. Ancak çocuklar ve ergenler için bu kötü günler bundan çok daha ciddi hale gelebilir. Aslında hayatlarını mümkün olduğunca normal bir şekilde yaşamak için ruh sağlığı uzmanlarından tedavi gerektiren zihinsel bozukluklara dönüşebilir.

Tanım

Uyum bozukluğu, stres veya travmaya tepki olarak ortaya çıkan teşhis edilebilir bir zihinsel sağlık durumudur. Uyum bozukluğu genellikle duygular, davranışlar ve/veya dürtü kontrolü ile ilgili zorlukları içerir. Diğer akıl hastalığı türleri kadar ciddi değildir, ancak tedavi edilmezse çocuklar için sorunlara neden olabilir.

Belirtiler

Davranış bozuklukları çocuklarda ve gençlerde sık görülür. Davranış bozukluğu terimi, belirli bir yaş grubundan veya gelişim aşamasından beklenenin dışında olan bir dizi davranışa atıfta bulunur. Çocuklarda bunlar arasında saldırganlık, görevlere odaklanmada veya yönergeleri takip etmede zorluk, okula gitmeyi reddetme, evden kaçma veya diğer çocuklarla sosyalleşme sayılabilir. Bu tür semptomların çeşitli nedenleri olabileceğini unutmamak önemlidir; bunlar, kaygı ve düşük benlik saygısı gibi psikolojik faktörlerin yanı sıra okul veya aile hayatındaki durumsal sorunları yansıtabilir. Bu tür davranış bozuklukları, tedavi gerektiren daha derin sorunlara işaret edebilir; bununla birlikte, çocukluk ve ergenlik döneminde normal çocuk gelişimi ve ilerlemesinin bir yönünü de temsil ederler.

Teşhis

Çocuğunuzun spesifik semptomlarını lisanslı bir terapistle tartışmak en iyisidir. Bu bozuklukların her ikisi de kendileriyle ilişkili belirli davranışlara sahiptir; ancak bunlar örtüşebilir veya depresyon, bipolar bozukluk veya ayrılık kaygısı gibi diğer psikolojik durumlarla karıştırılabilir. Eğitimli bir profesyonel, çocuğunuzun daha fazla tıbbi müdahaleye ihtiyacı olup olmadığına ve çocuğunuzun davranış problemlerini tıbbi olarak tedavi etmeye başlama zamanının ne zaman olabileceğine karar vermenize yardımcı olabilir.

Tedavi

Çocuklarda ve ergenlerde en sık görülen davranış bozukluğu türü saldırgan, yıkıcı davranışları içerir. Bu sorunlar aile yaşamı, okul veya diğer sosyal ortamların yanı sıra etkilenen bireylerin arkadaşları ve komşuları için çok yıkıcı olabilir. Tedavi, bireysel veya grup danışmanlığı, eğitim desteği ve tıbbi müdahaleleri içerebilir. Bu çocukların önceki uyum durumlarına dönmelerine yardımcı olmak için yaklaşımların bir kombinasyonu en iyi sonucu verir.

Çözüm

Tipik olarak, uyum bozukluğu belirtileri sergileyen çocuklar, bir değişiklik veya önemli bir yaşam olayının getirdiği stres belirtileri gösterirler. Okul değiştirmek veya taşınmak olsun, çocuklar bir süre endişe ve diğer zor duygular yaşayabilir. Bununla birlikte, çocuğunuz üç ay sonra uyum bozukluğu ile ilişkili davranışları sergilemeye devam ederse endişelenmeniz için nedenler var. Bu, çocuğunuzun terapi veya ilaç tedavisi veya her ikisi de dahil olmak üzere psikolojik yardıma ihtiyacı olabileceğini gösterir. Çocuğunuzun davranışlarıyla ilgili herhangi bir endişeniz varsa, mümkün olan en kısa sürede çocuk doktorunuzla iletişime geçin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir