Çocuğunuzun Öğrenme Güçlüğü Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Çocuğunuzun Öğrenme Güçlüğü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0

Öğrenme güçlükleri o kadar da nadir değildir ve doğru destek ve eğitim kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Öğrenme güçlüğünün birkaç farklı türü olsa da, ortak bir noktaları vardır: atipik beyin gelişimi veya bilişsel işlevdeki bozulma (işitsel işleme, görsel işleme ve/veya gibi) nedeniyle akademik performansın bir veya daha fazla alanında zorluk. Bu makalede, en yaygın öğrenme güçlükleri ve çocuğunuzun öğrenme güçlüğünün üstesinden gelmesine yardımcı olmak için neler yapabileceğiniz de dahil olmak üzere, öğrenme güçlükleri hakkında sık sorulan bazı sorulara göz atacağız.

Beyin gelişimi

Beynimizin nasıl büyüdüğünü hiç merak ettiniz mi? Brainscape adlı bir web sitesindeki bir bilgi grafiğine göre, insan beyni büyümesi uteroda başlar. Gelişimin başlarında, nöronların hızla çoğaldığını ve çocuğunuzun beyninin çeşitli bölgelerine göç ettiğini söylüyor. Doğumdan birkaç ay sonra, bu hücreler milyarlarca nörona dönüşecek olan hücrelere farklılaşmaya başlar. Son olarak, elektrik sinyallerinin sinir hücreleri boyunca iletilmesine yardımcı olan miyelin, yaklaşık iki veya üç yaşlarında oluşmaya başlar.

Bilimsel kanıt

Tedavileri düşünmeden önce, çocuğunuzun öğrenme güçlüğünün ne olduğuna dair net bir fikir edinmek isteyeceksiniz. Bunu yapmak için, muhtemelen hem fiziksel hem de nörolojik muayeneyi içerecek olan kapsamlı bir değerlendirme için doktorunuzdan isteyin. Bir dizi nörolojik test, çocuğunuzun beyninde ve merkezi sinir sisteminde herhangi bir yapısal anormallik olup olmadığını netleştirmeye yardımcı olabilir. Deneyimli bir öğrenme uzmanı ile çalışma zamanı geldiğinde tam olarak neler olduğunu ve neden olduğunu bilmek çok önemlidir.

İşaretler ve Belirtiler

Çocuklar birçok farklı türde öğrenme güçlüğü sergileyebilir ve semptomlar genellikle okul öncesi döneme kadar ortaya çıkmaz. Erken uyarı işaretleri arasında hafıza ile ilgili sorunlar, dil ediniminde gecikme, yönergeleri takip etmede zorluk ve kolayca dikkatin dağılması sayılabilir. Çocuğunuz erken dönemde semptomlar göstermese bile, 3 veya 4 yaşında olası endişeler hakkında çocuk doktoruyla konuştuğunuzdan emin olun. Mümkün olan en kısa sürede, akranlarının çok gerisinde kalmadan tedavi görmeye başlayabilirler.

Yaygın olarak teşhis edilen öğrenme güçlükleri

Disleksi ve Disgrafi, Dil Temelli Öğrenme Güçlüğü örnekleridir. Disleksi bir okuma güçlüğüdür, yani öğrencilerin sözcükleri ses birimlerine (bir dildeki en küçük ses birimi) ayırmakta zorlandıkları anlamına gelir. Bu zorluklar, sözcükleri seslendirmede, harf parçalarından oluşturmada ve onları hatırlamada veya hecelemede sorunlara neden olur. Disgrafi sıklıkla disleksi ile karıştırılır; ancak, bunlar eş anlamlı değildir. Disgrafi teşhisi konulabilmesi için kişinin sadece yazarken zorluk yaşaması gerekir.

Okullar öğrenme güçlüğü çeken öğrencileri nasıl destekler?

Okullar, öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere eğitim ve destek sağlamalıdır, ancak bunu nasıl yapmayı seçecekleri her çocuğun özel ihtiyaçlarına bağlıdır. Bazı öğrenciler devlet okullarında özel eğitim alacak; öğrenme güçlüğü olan diğer çocuklar özel bir okula veya hatta evde eğitime gönderilebilir. Her iki durumda da, ebeveynler, öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere eğitim verme konusundaki yönergelerine aşina olmalı ve akademik kariyerleri boyunca çocuklarını savunmalıdır. Çocuğunuzun okulda sorun yaşadığından veya derslerde başarısız olduğundan şüpheleniyorsanız, bir profesyonelden değerlendirme talep etmeniz yararlı (ve gerekli) olabilir. Sorunları erken tespit etmek, çocuğunuzun akademik ve sosyal olarak yolunda gitmesine yardımcı olmak için bir dünya fark yaratabilir.

Bilişsel Davranış Terapisi

Harvard Tıp Okulu’na göre, Bilişsel davranış terapisi, insanların duygusal bozukluklarla ilişkili işlevsiz düşünce ve davranışları tanımasına ve değiştirmesine yardımcı olmayı amaçlayan psikoterapötik bir yaklaşımdır. Öğrenme güçlükleri sıklıkla bilişsel sorunlarla bağlantılı olduğundan, bu sorunları yönetmenin etkili bir yolu olabilir. Bunun nedeni, (çoğu durumda) öğrenme güçlüğünün, beynimizdeki bilgileri nasıl algıladığımız veya işlediğimiz ile ilgili bir sorundan kaynaklanmasıdır. Bu genellikle değişen bilgi işleme modelleriyle sonuçlanabilir; örneğin, disleksiniz varsa okuduğunu anlamakta zorluk çekebilirsiniz çünkü beyninizin metindeki kelimeleri anlamlandırması zordur.

Güç Temelli Müdahaleler

Öğrenme güçlüğü olan çocuklar, gerçekte semptomları sosyal ipuçlarını okumada zorluk gibi olsa da, sınıfta genellikle sorun çıkaran ve rahatsız edici olarak etiketlenirler veya ayrıntıları hatırlamak – genellikle DEHB, kaygı veya depresyondan kaynaklanır. Çocuğunuz akademik ve davranışsal olarak mücadele ediyorsa, bir terapist, akademik performansı artırırken altta yatan sorunları çözmeye yardımcı olabilir. Dikkat edin: Öğrenme güçlüğü olan bazı çocuklar, sınıf düzeyinde telafi edebilir ve okuyabilir; Özel bir öğretmen, çocuğunuzun güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirmenize yardımcı olabilir, böylece onun bir sorun belirtisi gösterip göstermediğini bilirsiniz.

Bilgisayar Destekli Öğretim

Öğrenmeyi geliştirmek için bilgisayar teknolojisini öğretimle birleştiren birçok sınıf öğretim stratejisinden biri. En çok matematik ve okuma programlarında kullanılır. Bununla birlikte araştırmalar, bunun tek başına, zorluk çeken okuyucular veya öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler arasında akademik başarıyı artırmada etkili olmadığını göstermiştir. Teknolojinin okullarda etkili kullanımı için uygun eğitim verilmeli ve bilgisayarlar en iyi şekilde öğretmenler için mesleki gelişim, küçük grup ders oturumları, okuma ve yazmadaki temel becerilerin yoğun bir şekilde gözden geçirilmesi ve yeterli planlama zamanını içeren kapsamlı bir okuryazarlık programının parçası olarak kullanılmalıdır.

İşbirlikçi Problem Çözme Yaklaşımı

Çocuklar okulda sorun yaşadıklarında, öğretmenler genellikle onların zayıflıklarını düzeltilmesi gereken eksiklikler olarak görür. Ancak öğrenme güçlüğüne farklı bir mercekten bakarsanız, bu aslında bir zayıflık değildir – bu sadece sorunları çözmenin alternatif bir yoludur. Bu, diğer düşünme türleri söz konusu olduğunda, öğrenme güçlüğü çeken çocukların muhtemelen ortalamadan çok daha iyi olduğu anlamına gelir. Aslında, tarihin en parlak düşünürlerinin çoğunda disleksi veya DEHB vardı. CPSA gibi bir bilişsel çeşitlilik modeli, öğrencilerin en iyi, birden fazla öğretim yöntemine ve materyalle etkileşime girmenin birden çok yoluna erişimleri olduğunda öğrenmelerini önerir, böylece bu alternatif yollar ezilip sonra unutulmak yerine geliştirilebilir.

Davranış Analizi ve Tedavisi (BAT)

BAT yaklaşımı, hem davranışı hem de akademik performansı iyileştirmek için davranışsal teknikleri ve doğrudan öğretimi kullanır. Odak noktası, olumlu davranışları artırmak veya olumsuz olanları azaltmak için ödül sistemlerini, sonuçları ve diğer pekiştirme biçimlerini kullanmaktır. Alternatif davranışların farklı şekilde pekiştirilmesi (DRA) olarak adlandırılan benzer bir teknik, çocuğun çevresinde onu daha olumlu davranışlara yönlendirecek küçük değişiklikler yapmaya odaklanır. DRA’nın hiperaktivite veya dikkat dağınıklığı gibi daha hafif öğrenme güçlüğü olan çocuklarda etkili olduğu gösterilmiştir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir