Çinkonun Cilt Bakımındaki Faydaları
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Çinkonun Cilt Bakımındaki Faydaları

0

Çinko, sağlıklı ciltte önemli bir rol oynayan önemli bir eser mineraldir. Vücudun tüm dokularında bulunur, ancak en yüksek konsantrasyonları cilt, bağışıklık sistemi ve prostatta bulunur. Çinkonun cilt bakımındaki faydalarını öğrenmek ve hangi ürünlerin çinko içerdiğini öğrenmek için bu blogu okuyun!

Çinko eksikliği

Çinkonun sağlık için temel bir mineral olduğu bir sır değil, ancak pek çok insan onun cilt bakımına olan faydalarını bilmiyor. Akne veya kuru cildiniz varsa, bunun sorumlusu çinko eksikliği olabilir. Çinko eksikliğiniz varsa ve diyetiniz bunu düzeltmeye yardımcı olacak şekilde değişmiyorsa, saf çinko formülü ile takviye edebilirsiniz. Çinko, cilt elastikiyetini artırmak ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak da dahil olmak üzere cilt bakımı için çeşitli faydalara sahiptir.

Çinko neden önemlidir ?

Vücudunuzdan çinko kaybetmek sağlığınız için çok zararlı olabilir. Dünya Sağlık Örgütü, insanların %80’inin çinko eksikliği olduğunu tahmin ediyor, bu nedenle tıp uzmanları tarafından çinko takviyesi alınması tavsiye ediliyor. Çinko kaybından muzdarip olduğunuzda, hipotiroidizm ve osteoporoz gibi şeyler geliştirme riskiniz vardır. Hipotiroidizm kilo almanıza, enerji kaybetmenize ve kolayca yorulmanıza neden olabilir; uygun şekilde tedavi edilmezse, depresyona ve kalp hastalığı ve diyabet için daha yüksek riske yol açabilir. Kırmızı et, balık ve kabuklu deniz ürünleri gibi gıda kaynaklarından çinko elde edebilirsiniz, ancak çinko içeren cilt bakım ürünleri, doktorların vücudunuzun kaybettiğini yerine koymanıza yardımcı olurken genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olmasını önerdiği yöntemlerden biridir.

Hangi bileşenlere dikkat etmeniz gerekiyor?

Cilt bakım ürünlerinizi seçerken, içerik olarak çinko içerdiğinden emin olmanız önemlidir. Bununla birlikte, bütün çinko bileşenleri eşit değildir ve bazılarının cildiniz için olumsuz yan etkileri olabilir. Unutmayın: Yalnızca saf çinko oksit almalısınız; Adında çinko bulunan maddelerden kaçının.

Çinko cildinize nasıl fayda sağlar?

Çinko içeren doğal topikal tedaviler, diğer koşulların yanı sıra sedef hastalığı ve akne tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Klinik olarak, çinko sülfatın vitiligo, alopesi areata ve akantozis nigrikans (cilt kıvrımları gibi alanlarda koyu cilt hücrelerinin aşırı büyümesi) durumlarında yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Çinkonun, sebum üretiminde rol oynayan hormonları düzenlerken iltihabı azaltmaya çalıştığı için iltihaplı akneye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Buna ek olarak, bazı uzmanlar kepek kontrolü için çinko içeren bir ürün kullanılmasını önermektedir, çünkü gerginleştirici özellikleri onu kafa derisi enfeksiyonlarına ve tahrişlere karşı etkili bir tedavi haline getirir.

Saf çinko oksit ve çinko sülfat arasındaki fark nedir?

Saf çinko oksit ve çinko sülfat, dünyanın derinliklerinden çıkarılan doğal maddelerdir. Hem saf çinko oksit hem de çinko sülfat, genellikle yararlı iyileştirme ve koruyucu nitelikleri nedeniyle cilt bakım ürünlerinde içerik olarak yaygın olarak kullanılır. Saf çinko oksit, hafif dokulu beyaz bir tozdur, çinko sülfat ise kokusuz, hafif kumlu bir maddedir. Hem saf çinko oksit hem de çinko sülfat, kırışıklıkları ve diğer yaşlanma belirtilerini önlemek, UV hasarına ve güneş yanıklarına karşı koruma sağlamak, egzamayı hafifletmek, yaraları iyileştirmek, akne salgınlarını azaltmak, uçukları veya kurdeşeni tedavi etmek için bileşenler olarak kullanılabilir.

Çinko vücudunuzdaki PH seviyelerini nasıl dengeler?

Vücudunuzun PH seviyeleri dengesiz olduğunda, sizi sivilceler ve tahrişler de dahil olmak üzere bir dizi farklı soruna karşı savunmasız bırakır. Çinkonun vücudunuzdaki dengeli PH seviyelerini korumaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bazı uzmanlar, diyetinize çinko eklemenin, cildinizdeki sorunlu bölgelerdeki iltihabı azaltmanın ve sivilcelerin kontrolden çıkmasını önlemenin etkili bir yolu olduğuna inanıyor.

Cildinize çinko uygulamak hakkında daha fazla ipucu

Sağlıklı bir cilt bakımı söz konusu olduğunda çinko losyonu uygulaması önemli bir parçadır. Aslında çinko uygulaması, kırışıklıkların oluşmasını önlemede ve cildinizi her zamanki gibi genç tutmada da yardımcı olur. Bununla birlikte, faydalarından yararlanmak için çinkoyu cildinize nasıl uygulayacağınızı bilmeniz önemlidir. Bunu yapmak için bazı ipuçları: Yüzünüzü herhangi bir losyon veya krem ​​sürmeden önce temizlediğinizden emin olun. Yüzünüzdeki tüm kiri ılık suyla yıkayın ve yağ, mikrop ve bakterileri temizlemek için hafif bir temizleyici kullanın. Bu, daha sonra çinko krem ​​veya losyon uyguladığınızda yüzünüzde fazladan kalıntı kalmamasını sağlayacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir