Çiğ Gıda Yemek Zehirler mi ?
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Çiğ Gıda Yemek Zehirler mi ?

0

Çiğ Gıda Yemek Zehirler mi ?

Peki Çiğ Gıda Yemek Zehirler mi ? Gıda zehirlenmesi herkesin başına gelebilir, ancak nereden geldiği veya neden olduğu her zaman belli olmaz. İnsanlar genellikle gıda zehirlenmesinin çok fazla kusma ve ishal yan etkileri olduğunu varsayar, ancak aslında baş ağrısından bulanık görmeye ve hatta ölüme kadar çok daha ciddi semptomlara neden olabilir. Bazı insanlar yemek pişirmenin tüm bakterileri öldürdüğünü düşünür, ancak aslında bazı yiyecekleri pişirmek onları çiğ yemekten daha fazla gıda zehirlenmesine neden olur. Bazı gıdaları çiğ yemenin tehlikeleri hakkındaki bu makalede, hangi gıdaların gıda zehirlenmesine neden olma olasılığının daha yüksek olduğunu ve bunlardan kaçınmak için alabileceğiniz önlemleri öğrenin.

Çiğ Gıda Yemek Zehirler mi ?
Çiğ Gıda Yemek Zehirler mi ?

Çiğ Gıda Yemek Zehirler mi ? Pişirmek bakterileri öldürür

Bazı istisnalar olsa da, çiğ yenen çoğu gıda, zararlı bakteri içermediğinden emin olmak için dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır. Bunun nedeni, yemek pişirmek, yutulduğunda sizi hasta edebilecek bakteri ve virüsleri öldürmesidir. Örneğin, taze ürünler genellikle e-coli adı verilen ve düzgün pişirilmediği takdirde hastalığa veya ishale yol açabilen bakteriler içerir.

Pişirme proteinleri parçalar

Denatürasyon adı verilen bir süreçte ısı, proteinlerin şekillerini değiştirmesine ve yeni bağlar oluşturmasına neden olabilir. Bu değişiklikler, lezzeti ve sindirilebilirliği artırarak gıdaların alerjileri tetikleme olasılığını azaltır. Bir yemek pişirdiğinizde, ısı onun özelliklerini değiştirir. Bazı besinler pişirme ile yok edilse de, genel bir etki, pişmiş yiyeceklerin daha kolay sindirilmesi ve vücudunuzun kolayca emebileceği protein gibi daha küçük bileşenlere ayrılmasıdır.

Pişirmek meyvelerin sindirimini kolaylaştırır

Meyve ve sebzelerinizi ne kadar çok pişirirseniz, içerdikleri besin maddeleri o kadar azalmış olur. Aslında, bazıları (örneğin patatesler) pişirildikten sonra önemli miktarda C vitamini kaybederler. Ancak, onları aşırıya kaçmadan veya lif ve protein eklenmiş gelişmiş versiyonlarda yemiyorsanız, pişmiş meyve ve sebzeler bile sindirim için bir sorun olabilir.

Çiğ Gıda Yemek Zehirler mi ?
Çiğ Gıda Yemek Zehirler mi ?

Yemek pişirmek zararlı bakterilerin çoğalmasını engeller

Bakterilerin çoğalmak için oksijene ihtiyacı vardır, bu yüzden pişirmek çoğunu öldürür. Buna karşılık, az pişmiş yiyecekler yerseniz (veya elledikten sonra ellerinizi yıkamazsanız) salmonella ve E. coli bakterileri hayatta kalabilir. Gıda zehirlenmesine karşı özellikle savunmasızsanız, çiğ yumurta (et ve deniz ürünlerinin yanı sıra) yemekten tamamen kaçının ve herhangi bir gıdaya dokunmadan önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

Tüm çiğ yiyecekler sizin için kötü değil

Çiğ sebze ve meyveler yemek, diyetinize gerekli vitaminleri, mineralleri ve lifleri almanın sağlıklı bir yoludur. Aslında, çiğ gıda diyetleri, işlenmiş gıdalardan uzak dururken diyetlerinde daha taze ürünler almak isteyen sağlık bilincine sahip kişiler arasında giderek daha popüler hale geliyor. Bununla birlikte, özellikle et ve balık olmak üzere belirli çiğ gıda türlerine karşı dikkatli olmalısınız. Bunlar, yemek için uygun şekilde hazırlanmadıklarında onları kontamine(yüzeyine bulaşmış veya içinde bulunan) edebilecek özel parazitlere sahiptir.

Hangi yiyecekleri çiğ yemekten kaçınmalıyım?

Çiğ tüketildiğinde tüm yiyeceklerin tehlikeli olmadığını unutmamak önemlidir. Bazıları, düzgün bir şekilde kullanıldıkları ve yemek zamanı gelene kadar soğuk tutuldukları sürece, pişirildikleri kadar çiğ yenildiğinde de sağlıklı ve besleyici olabilir.

Çiğ Gıda Yemek Zehirler mi ?
Çiğ Gıda Yemek Zehirler mi ?

Meyve ve sebzelerimi pişirmeden önce nasıl saklamalıyım?

Meyve ve sebzeler küf veya bakteri kontaminasyonuna karşı hassastır. Çiğ meyve ve sebzelerle yemek pişirirken belirli yönergeleri takip etmek önemlidir. Bazı yiyeceklerin raf ömrü kısadır ve çabuk bozulma riski vardır, bazıları ise buzdolabında daha uzun süre saklanabilir. Elma, muz, kavun, şeftali ve erik gibi meyveler, üç güne kadar buzdolabında saklanmadan önce yaklaşık iki gün boyunca doğrudan güneş ışığı almayan bir tezgah üzerinde saklanmalıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir