Bir Kişinin Alışkanlıkları Çevreyi Nasıl Mahvedebilir?
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Bir Kişinin Alışkanlıkları Çevreyi Nasıl Mahvedebilir?

0

Bir kişinin bireysel çabaları tüm dünyayı değiştirmeye yetmese de, hiçbir zararın olmayacağı anlamına gelmez. Aslında, yeterli sayıda insan bunlara dahil olursa, küçük eylemlerin bile çevre üzerinde ciddi etkileri olabilir. Bu makale, bir kişinin alışkanlıklarının çevreyi nasıl mahvedebileceğini özetliyor, ancak aynı zamanda bu etkilere karşı koymak ve siz varken dünyayı korumak için neler yapabileceğiniz konusunda ipuçları veriyor.

Neden çevreyi önemsemeliyiz

Çevre sorunlarının önemli olduğunu düşünüyorum çünkü yaşam kalitem bunlardan etkileniyor. Mercan resifleri ve ormanlar gibi birçok farklı doğal kaynak yok ediliyor. Ne zaman sonsuza kadar gideceğini bilmediğimiz için bize verilenlere dikkat etmek bizim sorumluluğumuzdur. Doğaya nasıl davrandığımızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek günlük alışkanlıklarınızda küçük değişiklikler yapmak çok zor değil.

Daha kısa duş alın

Duştayken kendinizi sabunla ovalayarak zaman kaybetmeyin. Köpürtmek için kısa bir süre harcayın, ardından zamanınızın çoğunu durulamaya harcayın. Daha az sabun, daha fazla su temiz olmanızı sağlamaz, aynı zamanda su faturanızdan daha çok tasarruf ederek para kazandıracaktır.

Geri dönüşüm

Kullanabileceğiniz bir geri dönüşüm programı varsa, atık üretimini azaltmak için bu seçenekten kesinlikle yararlanmaya değer!

Yeniden geri dönüşüm azaltmak

Mümkün olduğunca yeniden kullanarak ve geri dönüştürerek hammadde tüketimini azaltabilir, karbon ayak izinizi azaltabilir ve çok para tasarrufu yapabilirsiniz. Çöplüklere gönderilmemeleri için plastik şişelerden alüminyum kutulara kadar eski öğeleri yeniden kullanmanın veya geri dönüştürmenin yaratıcı yollarını bulun. İşte bazı fikirler: Yeni kağıt yerine geri dönüştürülmüş kağıt kullanın; eski kıyafetleri yenilerine dönüştürmek; Market alışverişine giderken yeniden kullanılabilir alışveriş poşetlerini yanınıza alın.

Plastik yerine kağıt seçin

Bir mağazadan bir şey satın alırken plastiğe tercih ettiğiniz her seferinde, bir fark yaratıyorsunuz. Her geri dönüşüm yaptığınızda, bir fark yaratıyorsunuz. Topluluğunuzda yeşili korumayı teşvik etmek için elinizden geleni yapın ve karbon ayak izinizi azaltmaya yardımcı olun. Daha yeşil bir yaşam söz konusu olduğunda, her küçük eylem önemlidir!

Kullanmadığınız zamanlarda elektronik cihazlarınızı kapatın

Kapalıyken, elektronikler hala enerji kullanır: bir prize takılan her şey, gerçekten kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın kullanımda kabul edilir. Her cihaz, aktif kullanımda olmasa bile fişe takıldığında güç çeker. Enerji vampirleri, kapalı olduklarında bile güç çekmeye devam eden cihazlardır; elektronik koleksiyonunuz ne kadar büyükse, o kadar fazla atık üretirsiniz.

Araba kullanmak yerine bisikletinizi kullanın

Bisiklete binmek yalnızca karbon ayak izinizi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda size harika kardiyovasküler egzersiz sağlar, kalori yakar ve koşmak veya ağırlık kaldırmaktan farklı kasları çalıştırır. Ayrıca, bisiklet sürmek araba kullanmaktan daha uygundur – bu nedenle sürmemek için hiçbir mazeretiniz yok. Ofisiniz izin veriyorsa, bisikleti güvenli bir yerde tutmayı deneyin, böylece dört yerine iki tekerlek üzerinde işlerinizi halledebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir