Bilmeniz Gereken Fetal Alkol Sendromu Belirtileri
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Bilmeniz Gereken Fetal Alkol Sendromu Belirtileri

0

Fetal alkol spektrum bozukluğu (FASD), doğum öncesi alkole maruz kalmaktan kaynaklanabilecek bir dizi semptom için bir şemsiye terimdir. Bunlar, belirli bir tanı kategorisine uymasalar bile, öğrenmeyi ve gelişmeyi etkileyebilecek fiziksel, bilişsel, davranışsal ve duygusal anormalliklerdir. FASD’yi anlamak önemlidir, çünkü en sık fetal alkol sendromu (FAS) ile ilişkili olsa da, uteroda alkole maruz kalan çocukların yüzde 75’ine kadarında FASD ile ilgili semptomlar olacaktır. Ek olarak, bu çocukların yüzde 30’u depresyon veya anksiyete gibi ciddi zihinsel sağlık sorunları geliştirecektir.

FASD’nin Sebepleri Nelerdir?

Fetal alkol sendromu, hamilelik sırasında aşırı alkol tüketiminden kaynaklanır. Aslında, çocuklarda zihinsel engelliliğin önde gelen iki önlenebilir nedeninden biri olarak kabul edilir (diğeri Down sendromudur). 3,3 milyon Amerikalı kadının hamilelikleri sırasında günde iki kadehten fazla içki içtiği veya tükettiği tahmin edilmektedir. Aşırı alkol tüketimi, kadınlarda yaklaşık iki saat içinde dört veya daha fazla alkollü içki ve erkeklerde yaklaşık üç saat içinde beş veya daha fazla alkollü içecek tüketilmesi olarak tanımlanır. Ayrıca bazı ilaçlar, reçeteli ilaçlar ve hatta kozmetiklerin hamilelik sırasında kullanılması durumunda fetal alkol sendromuna neden olabileceğine dair kanıtlar da vardır.

FASD’nin 2 Aşaması

Bir kadın hamilelik sırasında alkol tükettiğinde, bebeği fetal alkol spektrum bozuklukları (FASD) geliştirme riski altındadır. FASD’nin dört aşaması vardır. Hafif veya kısmi fetal alkol sendromu (pFAS) olarak adlandırılan ilk aşama, her zaman belirgin değildir ve çocuğunuz sosyal ve bilişsel olarak gelişmeye başlayana kadar tespit edilemeyebilir. pFAS sırasında çocuklar okulda öğrenmekte zorlanabilirler ve gelişimleri yavaşlar. Merkezi sinir sistemi hasarı veya alkole bağlı nörogelişimsel bozukluk (ARND) olarak adlandırılan ikinci aşamasında, çocuklar motor becerilerde, davranışlarda ve bilişte problemler geliştirir; bu semptomlar FAS sendromu ile ilişkili olanlara benzer.

Ortak Fiziksel ve Davranışsal Etkiler

FAS, doğum kusurları ile ilişkisi nedeniyle, sağlık çalışanları için yasal yükümlülükler getiren iki koşuldan biridir (diğeri HIV/AIDS). Bu, sağlık sağlayıcılarının bir FAS tanısını çocuk koruma hizmetlerine ve sosyal hizmetlere bildirmesi gerektiği anlamına gelir. Hamilelik sırasında alkole maruz kalmış olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, doğum uzmanınıza genetik test ve danışmanlık seçeneklerinizi sormanız çok önemlidir. Doğum öncesi alkol maruziyetinden etkilenen insanlara ve ailelere yardım etmeye adanmış birkaç profesyonel kuruluş vardır.

Hamilelik Riski Kabul Edilirse

Sizin veya tanıdığınız birinin fetal alkol sendromu semptomları olabileceğinden endişeleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmeniz önemlidir. FASD için bir tedavi olmamasına rağmen, erken müdahale ve tedavi, semptomların azaltılmasına ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Bebeğinizin FASD’si varsa, ailenizin özel ihtiyaçları olan çocuklar için bölgenizdeki destek hizmetleri hakkında bilgi sahibi olduğundan emin olun. Pek çok alanda, evde veya özellikle gelişimsel gecikmeleri olan çocuklara yönelik bir kreşte bakım sağlamak için programlar mevcuttur. Şimdi planlamaya nasıl başlayacağınızı bilmek, çocuğunuzun daha sonra – en çok ihtiyaç duyduğu anda – tam olarak ihtiyaç duyduğu şeyi almasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir