Batman Kamp Alanları
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Batman Kamp Alanları

0

Batman Kamp Alanları

 

Batman kamp alanları açısından çok zengin olmasa da; muhteşem manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz, doğayla baş başa kalabileceğiniz yerler yok değil.

Burası; kültürel ve tarihi güzellikleriyle Güneydoğu Anadolu’nun en özel şehirlerinden biri. 5 ilçesi bulunuyor. Şehir, özellikle de Hasankeyf ilçesiyle ön plana çıkıyor.

Fırat Nehri ve Dicle Nehri tarafından beslenen bu şehir, yüzlerce mağaraya ve tarihi esere ev sahipliği yapıyor.

-Deyim yerindeyse- tam bir açık hava müzesi olan bu şehir, çok değerli bir antik sit alanı olarak nitelendiriliyor.

Yürüyüş parkurları ve kanyonları ile doğa turizmine son derece elverişli bir yer. Çaylarında yüzebilir, geniş ovalarında kamp atabilir, büyüleyici manzaranın seyrine dalabilirsiniz. Doğayla iç içe olabileceğiniz, birbirinden keyifli aktivitelere imza atabileceğiniz Batman kamp severleri bekliyor.

Hasankeyf mağaralar
Hasankeyf mağaralar

Batman En Güzel Kamp Alanları

Bu liste Sason’dan tarihi Hasankeyf’e kadar uzanıyor. İşte, bu kadim şehrin bize sunduğu kamp olanakları:

1.    Sason Yaylası Kamp Alanı

Her köşesi farklı bir tarihe kapı aralayan Batman’ın, binlerce yıl öncesinden izler taşıyan özel bir bölgesi burası. Etrafı dağlarla çevrili olan bu yerleşim yeri, Helkıs Dağı’nın eteklerine kurulmuş durumda.

İlkbahar gelince dağlar yemyeşil bir renge bürünüyor ve oluşan müthiş manzara, buraya gelen ziyaretçileri mest ediyor. Tertemiz dağ havasıyla ciğerlerinizin, eşsiz manzarayla da gözlerinizin bayram edeceği bir kamp alanı Sason.

İlçe girişinde yer alan Şifalı İçmeler’i de unutmamak gerek. İlçedeki bir başka güzellik ise, etrafında  keyifli yürüyüş parkurları bulunan Han Deresi.

Sason’u çevreleyen dağların eteklerinde ve Han Deresi kıyısı boyunca çadır kurabileceğiniz yerler var. Yemyeşil ağaçların gölgesinde özgürce kamp kurabilirsiniz.

İlçe halkı son derece misafirperver insanlar. Çadır kurarken hiçbir problemle karşılaşmazsınız. Dilerseniz daha içlere doğru gidebilir, merkezin dış tarafında kalan dağ yamaçlarına da çadır kurabilirsiniz.

Kamp alanına gelmeden önce ihtiyaçlarınızı Sason’un merkezinde yer alan fırın, bakkal, manav, market türü yerlerden giderebilirsiniz.

Batman kamp yerleri içerisine adını yazdıran bu ilçe, şehir merkezine yaklaşık 68 kilometre mesafede. Şahsi aracınızla gelecekseniz Batman Havalimanı yönünde ilerleyerek Batman Çayı’nı geçin, Sason tabelasını izleyerek buraya gelebilirsiniz. Merkezde aracınızı bırakabileceğiniz ücretsiz park yerleri bulabilirsiniz.

Yol tarifi için tıklayın!

WC Duş İnternet-Wi-Fi Elektrik Restoran-cafeterya Bungalov Otopark
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Evet
Batman Kamp Alanları
Batman Kamp Alanları

2.    Hasankeyf Kamp Alanı

Binlerce yıllık geçmişiyle asırlara meydan okuyan Hasankeyf, her köşesinde farklı bir kültürel zenginlik saklıyor. Tarih âşığı gezginlere hitap eden bu ilçe, kamp tutkunlarını da en güzel şekilde ağırlıyor.

Burası 1981 itibariyle doğal koruma alanı statüsüne alınmış. Ilısu Barajı taşınca ilçe sular altında kalmış. Geçmişin izini süreceğiniz bu ilçe, size doğayla baş başa kalma imkânı tanıyacak.

Nehir kıyısına dizilmiş kafelerde, pazar yerlerinde, sokak aralarında tarihin kokusunu hissedeceksiniz. Yöre insanları da oldukça sıcakkanlı.

İlçenin merkezinde pansiyonlar ve farklı konaklama alternatifleri var. Fakat çadır kampı da ilk tercihlerinizden biri olmaya aday.

Dicle Nehri’nin iki kıyısı da kamp atmaya gayet uygun. Burada ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz market, bakkal, manav tarzı yerler var.

Batman kamp alanları içerisinde burayı tercih ederseniz; Zeynel Bey türbesine uğramayı, eski köprüyü ziyaret etmeyi unutmayın. Ayrıca mağaraları dolaşabilir, Dicle Nehri’nin müthiş manzarasına karşı kahve keyfi yapabilirsiniz.

Bu ilçeye civar yerlerden ulaşım çok kolay. Batman’a takriben 60 km’lik mesafede konumlanan Hasankeyf’e otobüsle rahatça gelebilirsiniz. Aracınızı merkezdeki ücretsiz park alanlarından birine bırakabilirsiniz.

Yol tarifi için tıklayın!

WC Duş İnternet-Wi-Fi Elektrik Restoran-cafeterya Bungalov Otopark
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Evet
Batman Kamp Alanları
Batman Kamp Alanları

3.    Malabadi Köprü Mevkii Kamp Alanı

En güzel Batman kamp yerleri listesinde kendinden söz ettiren Malabadi Köprü Mevkii, Diyarbakır ile Batman’ı birbirine bağlıyor. Bu tarihi köprü, günümüze ulaşmayı başaran en büyük köprüler içinde ön plana çıkıyor. Batman Çayı’na kurulan bu köprünün ihtişamlı mimarisi görenleri kendine hayran bırakıyor.

Köprünün etrafı geniş bir çim alan ile kaplı. Yöre halkı Batman Çayı’nın kıyılarında piknik yapıyor. Yüzmek için burayı tercih edenler de çok.

Malabadi Köprüsü’nün Diyarbakır sınırındaki bölümüne Çatalköprü Bucağı adı veriliyor. Burası çay kenarındaki hoş kafeteryaları ve balık restoranlarıyla ilgi odağı oluyor.

Yazın buraya gelirseniz, serinlemek için uğrayabileceğiniz en güzel noktalardan biri. Uzun yürüyüş parkurları da mevcut. Köprünün çevresinde yöre mimarisini yansıtan kerpiç evler var.

Burada bulunan kır kahvelerine uğrayarak köy hayatını deneyimleyebilir, yöre insanlarıyla tanışıp hoş sohbetlere imza atabilirsiniz.

Malabadi Köprüsü’nün etrafındaki düzlüklerde ücretsiz kamp atma imkânına sahipsiniz. İhtiyaçlarınızı da Batman Çayı’nın kıyılarındaki yerleşim yerlerinde bulunan marketlerden temin edebilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayacak olanlar Batman – Sason yolundan geçen otobüsleri kullanabilirler. Malabadi Tabiat Parkı yol ayrımında indiğiniz zaman, muhteşem manzarasıyla sizi karşılayacak.

Yol tarifi için tıklayın!

WC Duş İnternet-Wi-Fi Elektrik Restoran-cafeterya Bungalov Otopark
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Evet
Batman Kamp Alanları
Batman Kamp Alanları

4.    Balıklı Göl Kamp Alanı

Batman kamp alanları içerisinde en çok bilinen yerlerden biri de burası. Şehrin en büyük ilçesi Kozluk bünyesinde bulunan Balıklı Göl, şifalı suyu nedeniyle ziyaretçi akınına uğruyor. Göldeki suyun pek çok hastalığa iyi geldiği ifade ediliyor.

Gölde pek çok balık yaşıyor, o nedenle Balıklı Göl adını almış. Kozluk’taki antik Erzen Köyü’nde konumlanan bu gölet, yüzölçümü açısından orta büyüklüğe sahip.

Etrafı da yemyeşil bitki örtüsüyle kaplı olan göl, özellikle bahar aylarında harika bir manzaraya sahne oluyor. Göl, geniş bir arazi üzerinde bulunuyor. Etrafında irili ufaklı yükseltiler mevcut.

Burada yer alan patika yollarda uzun uzun yürüyebilir, doğada keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Nüfus fazla kalabalık olmadığı için, sessiz-sakin bir ortamda kamp yapmanız mümkün.

Buraya Batman – Siirt yolu üzerinden varabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız Kozluk’a giden bir otobüse binip, buradan da Oyuktaş Köyü’ne giden bir otobüsle aktarma yapabilirsiniz.

Kamp alanının çevresinde yeme-içme amacıyla tercih edebileceğiniz bir yer yok. Ayrıca duş, elektrik ve tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir tesis de bulunmuyor. O nedenle yola çıkmadan evvel hazırlıklarınızı yapmayı ihmâl etmeyin.

Yol tarifi için tıklayın!

WC Duş İnternet-Wi-Fi Elektrik Restoran-cafeterya Bungalov Otopark
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Evet

 

5.    Ayngebire Piknik Ve Kamp Alanı

Burası Kozluk ilçesinin merkezine ortalama 5 kilometre uzaklıkta. Yemyeşil bir doğanın tam ortasında, su seslerinin kuş seslerine karıştığı bir yer. Yaz mevsiminde yöre halkının kaçış noktası.

Kavak ağaçları ve çam ormanlarıyla kaplı mesire alanı muhteşem atmosferiyle huzuru iliklerinizde hissettirecek. Değirmendere’nin geçtiği alanda kamp ve yürüyüş yapabilirsiniz. Dere üzerine kurulmuş platformlar da piknikçilere konforlu bir ortam sunuyor.

Tabii piknik masaları da var. Mangal yapmak serbest. Bir yanda etleriniz pişerken, diğer tarafta ayaklarınızı buz gibi sulara sokup ânın tadına varabilirsiniz.

Mesire alanı içinde çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir tesis var. Aynı zamanda market, çeşme, WC ve mescit gibi imkânlar düşünülmüş.

Batman Kamp Alanları
Batman Kamp Alanları

Ayngebire Kamp Alanı’na ulaşmak için Batman şehirlerarası otogarından hareket eden Kozluk ilçesine sefer yapan otobüsleri kullanabilirsiniz. İlçe merkezine gelip taksiyle mesire alanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel aracınızla gelecekseniz Batman Havalimanı doğrultusunda ilerleyerek Diyarbakır-Bitlis yolu kavşağından dönün. Zaten yol üzerinde göreceğiniz Kozluk tabelaları sizi yönlendirecek. Mesire alanında park yerleri mevcut.

Yol tarifi için tıklayın!

 

WC Duş İnternet-Wi-Fi Elektrik Restoran-cafeterya Bungalov Otopark
Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet

 

6.    Yıldız Kamping

Batman ücretli kamp yerleri denilince ilk akla gelen yerlerden biri Yıldız Kamping. Hasankeyf ilçe merkezine yaklaşık 10 dk yürüme mesafesinde bulunuyor. Dicle Nehri’nin kıyısındaki bu bölge, kamp boyunca ihtiyacınız olabilecek her şeyi barındırıyor.

Düz ve geniş bir kamp alanında, nehir manzarasını izleyerek kamp yapmak istiyorsanız tam size göre. İlçe merkezinin dışında olduğundan, kamp sırasında gürültüye maruz kalmazsınız.

Öyle ki, yazın karanlık bastırdığında cırcır böceklerinin seslerini rahatlıkla duyabilirsiniz.

Tesiste; duş, WC, elektrik ve benzeri temel olanaklar sunuluyor. Kendi yemeğinizi yapabileceğiniz mutfak alanı da var, arta kalan yemeklerinizi kamp yerindeki buzdolabında muhafaza edebiliyorsunuz.

Burada mangal yapmak serbest. Dicle istikametinde hamak kurabileceğiniz yerler bulunuyor.

Tesis, çocuklu ailelere de hitap ediyor. İsterseniz Dicle Nehri kıyısı boyunca yürüyün, isterseniz pikniğinizi yapın, dilerseniz Hasankeyf ilçesine gelip burayı gezin…

Yol tarifi için tıklayın!

WC Duş İnternet-Wi-Fi Elektrik Restoran-cafeterya Bungalov Otopark
Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet
Batman Kamp Alanları
Batman Kamp Alanları

Sonuç olarak Batman kamp alanları tüm yorgunluğunuzu atıp dinlenmek, doğada huzura kavuşmak için ideal destinasyonlar. Fotoğrafçılık, yürüyüş, bisiklet, manzara seyri, piknik ve benzeri çeşitli aktiviteler gerçekleştirebileceğiniz bu kamp alanlarında bol bol pozitif enerji depolayabilirsiniz.

Paylaştığımız Batman kamp yerleri size unutulmaz anlar vaat ediyor. Öyleyse fırsatını bulduğunuzda kendinizi doğanın şefkatli kollarına bırakın. Tabiat herkese cömert davranıyor, yeter ki faydalanmasını bilelim. Hepinize iyi tatiller!

Ardahan Kamp Alanları yazımızı okumak için tıklayın !

Bartın Kamp Alanları yazımızı okumak için tıklayın !

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir