Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar

0

Apartman dairelerinde yaşamak uyum, sorumluluk ve diğer site sakinlerinin de rahat yaşaması için belirlenen kurallara uymayı gerektirir. Her dairenin kapısı ayrı olabilir. Farkında olunmalıdır ki ayrı olan her dairenin kapısı tek çatı altında bulunmaktadır. Bu durumda, site sakinlerinin apartmanda uyulması gereken kurallar hakkında bilgi sahibi olması gerektiğinin göstergesidir.

Günümüzde uyulmayan apartman kuralları neticesinde olayın mahkemelerde sonuçlandığı da görülmektedir. Gürültü çıkarmak, ortak ödenmesi gereken aidatlarının ödenmemesi, balkondan sofra bezi silkelemek gibi birçok konunun davası mahkemeye taşınabilmektedir. Biraz daha detaya girip apartmanda uyulması gereken kuralları maddeler halinde inceleyelim.

Apartmanda Uyulması Gereken Kuralların Maddeleri

Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar

. Yüksek sesle müzik dinlemek, tadilat yaptırmak, elektrikli süpürge çalıştırmak hukuki olarak belirlenen saatlerin dışında yapılmalıdır. Bu belirlenen saatlere hafta sonları ve resmi tatillerde dâhildir.

. Çöpleri dış kapının önüne bırakmak veya balkondan aşağıya atmakta kurallara aykırı bir davranıştır. Apartmanda yayılabilecek kötü kokuya engel olmak için bu çöpleri çöp poşetine koyup kendi atık alanlarına atılmalıdır.

. Üzerinde yemek yediğimiz sofra bezlerini balkonda aşağıya silkelememeliyiz. Aksi takdirde bu durum apartmanda uyulması gereken kurallara aykırı olacaktır.

. Bisiklet, bebek arabası gibi eşyaların insanların geçtiği alanlara bırakılmamalı, her site sakini için ayrılan depo alanlarına konulmalıdır.

. Apartmanda temizlik, aidat ve fatura ödemelerinin tüm site sakinleri tarafından ödenmesi gerekmektedir.

.Evde evcil hayvan beslenip beslenemeyeceği de tartışılan konular arasında. Evcil hayvanın özel eğitime gönderilmesi şartıyla evde evcil hayvan beslenebilir.

Biliyor musunuz? Zebra Perde Nasıl Takılır Ve Çıkarılır?

Apartmanda Uyulması Gereken Kurallara Uymayanlara Ne Yapılır

Site içinde uyumlu yaşamak yukarıda belirttiğimiz gibi apartmanda uyulması gereken kurallar dahilindedir. Diğer site sakinleriyle birlikte ortak yaşam alanımız olduğu için üzerimize düşen vazifeleri büyük bir hassasiyetle yerine getirmeliyiz. Eğer getirmiyorsak bu durum şikâyeti doğurur ve hukuksal olarak yaptırımlarla karşı karşıya kalabiliriz.

Apartmanın düzenini bozduğunu düşündüğümüz site sakinini öncelikle konuşarak iletişim kurmaya çalışmalıyız. İletişimin sonunda uyarılara rağmen aynı rahatsızlığı vermeye devam ediyorsa güvenlik güçlerini çağırabiliriz ya da savcılığa gidip suç duyurusunda bulunabiliriz. Bu şikâyet sonucunda verilen ceza, para cezasıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir