Agro-Fotovoltaik Enerji Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Nedir

Agro-Fotovoltaik Enerji Nedir?

0

Agro-Fotovoltaik Enerji Nedir?

Agro-fotovoltaik enerji, çiftlikler ve ekin tarlaları gibi tarımsal bir ortamda güneş pillerinden gelen enerjidir. Bu güneş pilleri, bitkileri sıcak güneşten korumak için inşa edilmiş gölge yapılar üzerine ya yere ya da üstüne kurulur. Bu fotovoltaik paneller tarafından üretilen enerji, çiftlikteki ekipman ve binalara güç sağlamak için kullanılabilir, yerel kamu hizmetine geri satılabilir veya elektrik şebekeleri aracılığıyla diğer alanlara ihraç edilebilir. Agro-fotovoltaik enerji, mahsul verimini artırırken ve yeni gelir akışları yaratırken üretim maliyetlerini azaltarak çiftçiliği çok daha karlı hale getirme potansiyeline sahiptir.

Agro-Fotovoltaik Enerji Nedir?
Agro-Fotovoltaik Enerji Nedir?

Agro-Fotovoltaik Enerji Nedir? Nasıl çalışır

Agro-PV’nin arkasındaki fikir oldukça basittir. Güneş enerjisini geceleri hasat edemeyeceğiniz için bir şekilde depolamanız gerekiyor. Ve bunu yapmanın güneş ışığını elektriğe dönüştürmekten ve pillerde depolamaktan daha iyi bir yolu var mı? Agro-PV’nin yaptığı tam olarak budur.

Ana bileşenler

Bir Agro PV sisteminin ana bileşenleri aşağıdaki gibidir:

  • Güneş Panelleri – Işıklar, pompalar, fanlar ve diğer elektrik yükleri için güç sağlar.
  • İnverter – Ev aletleri ve ekipmanları için DC gücünü AC’ye dönüştürür.
  • Pil Bankası – Güneşli olmayan dönemlerde sürekli elektrik beslemesi sağlamak için ihtiyaç olmadığında güneş panellerinden gelen enerjiyi depolar.
  • İzleme Sistemi – Tüm ekipmanın en iyi şekilde çalıştığından emin olmak için PV sisteminden voltaj ve akım çıkışını izler.

Zorluklar

Gelişmekte olan birçok ülke, sürdürülebilir enerji üretmeyi zorlaştıran engellerle karşı karşıya. Bu zorluklar, mevcut kaynakların eksikliğini (arazi, kömür veya petrol gibi), altyapı eksikliğini (boru hatları, ulaşım ağları ve elektrik şebekeleri gibi), bu projeleri finanse etmedeki zorlukları ve yenilenebilir enerji konusundaki zayıf ulusal politikaları içerir. Diğer zorluklar arasında fotovoltaik (PV) sistemlerin hem üretimi hem de kurulumu için uzmanlık eksikliği ve finansmana sınırlı erişim sayılabilir.

Agro-Fotovoltaik Enerji Nedir?
Agro-Fotovoltaik Enerji Nedir?

Uygulamalar

Alternatif bir enerji kaynağı olarak, AGPV sistemleri, gıda ve lifli mahsul üretimini sürdürmek için tarım uygulamalarının güneş ışığına maruz kalmaktan korunmayı gerektirdiği tarım arazilerine ve diğer kırsal alanlara kurulur. Güneş panelleri tarafından toplanan enerji doğrudan pompalara, fanlara, sulama sistemlerine ve diğer tarım makinelerine güç sağlar. Bu enerji üreten paneller ayrıca bulutlu günlerde geceleri mahsul üretimi için bir ışık kaynağı sağlar.

Agro-Fotovoltaik Enerji Nedir?
Agro-Fotovoltaik Enerji Nedir?

Kullanılan malzemeler

Polikristal silikon modüller genellikle tarımsal fotovoltaik sistemlerde kullanılır. Hücreleri ve onları bir arada tutan bir çerçeveyi içeren modüller, alüminyum çerçevelerle birlikte gelir. Bir polikristal silikon hücrenin altı kenarı vardır ve güneş ışığıyla tamamen aydınlatıldığında 144 cm2 ölçer ve yaklaşık 40 watt elektrik üretir. Modüller, 500 kW’a kadar güç üretebilen büyük diziler oluşturmak için çatılara yerleştirilebilir.

Tasarım Varyansları

Günümüzde tarımsal-PV teknolojisinin en yaygın uygulaması, ekinleri açık alanda alacaklarından daha fazla güneş ışığına maruz bırakan yetiştirme koşullarından yararlanır. Bu, çeşitli biçimler alabilir: meyve ağaçlarının üzerine kurulan güneş enerjisi dizileri, iki ürün sırası arasına yerleştirilmiş panel sıraları veya bir sera çatısını destekleyen metal kirişlerden panelleri askıya alan metal çerçeveler. Her yaklaşımın artıları ve eksileri vardır.

Agro-Fotovoltaik Enerji Nedir?
Agro-Fotovoltaik Enerji Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir