Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

0

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

Ağzınızda hoş olmayan bir koku varsa bu can sıkıcı olabilir. Ağız kokusunun olmasının birçok nedeni vardır, bunların bazıları dişçiye veya doktor muayenehanesine gitmeyi gerektirecek kadar ciddiyken, diğerleri basit ve evde kolayca düzeltilebilir. Ağız kokusuna neyin neden olduğunu merak ediyorsanız, bu sorunun neden diş sağlığı ve bağışıklığı ile ilgili olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Kötü nefese ne sebep olur?

Nefesiniz kötü kokuyorsa, bu ağzınızda bakteri üremesinin bir işaretidir. Ağız kokusunun en yaygın nedeni genellikle dilinizde, bademciklerinizde ve boğazınızın arkasında oluşan bakteri birikiminden kaynaklanır. Tükürüğünüz, yiyecek parçacıklarını boğazınıza girmeden önce parçalamaya yardımcı olur, ancak yine de en iyi sonucu almak için her gün fırçalamanız gerekir. Diş eti hastalığının neden olduğu ağız kokusundan kurtulmak diğer nedenlerden daha zor olabilir.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir
Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

Bağışıklık sisteminizi nasıl etkiler?

Ağız kokusuna, bazıları diğerlerinden daha ciddi olan bir dizi farklı enfeksiyon neden olabilir. Çoğu durumda, diş hekiminiz yalnızca dilinizde iltihaplı diş etleri veya ülserler gibi belirtileri gözlemleyerek ağız kokusuna neyin neden olduğunu belirleyebilecektir.

Bulaşıcı mı?

Çoğu insan ağız kokusunun daha büyük bir sağlık sorununun belirtisi olabileceğinin farkında değildir. Gerçek şu ki, vücudunuza farklı şekillerde yayılabilen diş sorunlarıyla ilgili birçok semptom vardır. Ağız kokusu çekiyorsanız, bunun nedeni aslında fark edilmeyen altta yatan bir tıbbi sorun olabilir. Bazen basit bir hijyen sorunu gibi görünen şey aslında daha ciddi bir sorun olabilir.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir
Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

Bakteriler ağız kokusuna neden olur mu?

Ağız kokusunun en yaygın nedeni yemekten ve içmekten kaynaklanan bakterilerdir. Bir çalışma, ağız kokusu olan kişilerin ağız kokusu olmayanlara göre daha yüksek bakteri seviyelerine sahip olduğunu bulmuştur – ancak yeterli kanıt, bakterilerin ağız kokusundan yalnızca sorumlu olduğunu düşündürmektedir. Altta yatan bir sağlık durumunun, diyabet veya böbrek hastalığı da dahil olmak üzere hem ağız kokusuna hem de diş eti iltihabına neden olması da mümkündür.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir: Bu konuda ne yapabilirsin?

Kötü nefesi görmezden gelmeyin. Dişlerinizi günde iki kez fırçalayın, her gün diş ipi kullanın, diş hekiminizle düzenli temizlik planlayın ve dil kazıyıcı kullanmayı sorun. Daha da önemlisi, buna neden olabilecek altta yatan sağlık sorunlarını araştırın. Sürekli ağız kokunuz varsa veya ağzınızın nasıl hissettiğinde veya koktuğunda başka olağandışı değişiklikler fark ederseniz, hemen diş hekiminize görünün; gizlenen çok daha ciddi sorunların bir işareti olabilir. Ağız kokusuna iyi gelecek bazı önerilerde bulunan bir makaleyi de sizlere önerebiliriz, ilgili makale de Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir konusu ele alınmış. Okumak için tıklayın.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir
Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

Ek olarak, ağız kokusunu gidermek için, nane, karanfil, limon, tarçın, yoğurt ve adaçayı gibi ferahlatıcı bezinler tüketilebilir aşırıya kaçmamak suretiyle. Benzer yazılarımızı okumak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir
Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir